Obawiasz się, że długi Twoich bliskich mogą przejść na Ciebie? A może odziedziczyłaś długi spadkowe? Zobacz, co w takiej sytuacji możesz zrobić, aby nie spłacać cudzych zobowiązań finansowych.
- Odpowiedzialność za długi męża
- Jak sprawdzić, czy spadkodawca miał długi?
- Czy dzieci muszą spłacać długi rodziców?
Odpowiedzialność za długi męża
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak sprawdzić długi męża, musisz wiedzieć, że nawet jeśli posiadacie wspólnotę majątkową, to nie zawsze będziesz odpowiedzialna za jego zobowiązania. Ale zacznijmy wszystko od początku.
Gdy chodzi o długi, najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy wraz z mężem posiadacie rozdzielność majątkową. Wtedy każde z was samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania, problemy finansowe. To szczególnie często stosowane rozwiązanie w sytuacji, gdy jedno z małżonków lub oboje prowadzą firmę.
Jednak aby ustanowić rozdzielność majątkową, trzeba poświadczyć to notarialnie. Natomiast automatycznie obowiązuje w małżeństwie wspólnota. Ale nie musisz się obawiać – jeśli dług został zaciągnięty bez Twojej wiedzy i zgody, nie będziesz za niego odpowiadać własnym majątkiem. A co z majątkiem wspólnym? Wierzyciel może go zająć, ale nie w całości. Dlatego banki często się zabezpieczają i wymagają dostarczenia zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu.
A jak można zweryfikować długi męża? W jednej z baz informacji gospodarczej, takiej jak InfoMonitor SA, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników ERIF.
Jak sprawdzić, czy spadkodawca miał długi?
Większość osób automatycznie zakłada, że spadek, który zostawiła bliska osoba niesie za sobą jedynie korzyści finansowe lub materialne. W praktyce jednak często jest tak, że zmarły pozostawia za sobą długi, które muszą zostać spłacone w przypadku przyjęcia spadku. Jak więc zabezpieczyć się przed cudzym zadłużeniem?
Najprościej jest przeprowadzić wywiad wśród rodziny, przyjaciół. W ten sposób często można dowiedzieć się, że spadkodawca w ostatnim czasie zaciągał kredyty, pożyczki lub nawet istnieje podejrzenie, że wpadł w spiralę długów. Ponadto, jeśli masz dostęp do dokumentów zmarłego, warto je przejrzeć – tam często znajdziesz potrzebne informacje.
Gdy to nie daje efektów, istnieją jeszcze dwie metody sprawdzania dłużników. Jednak z nich polega na uzyskaniu informacji z wyżej przedstawionych baz, mogę one jednak odmówić ich udostępnienia. Drugie wyjście polega na złożeniu w sądzie wniosku dotyczącego spisu inwentarza, składowych majątku.
Na końcu warto jest wiedzieć, że obecnie spadek przyjmuje się z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Że pasywa nie mogą przekroczyć wysokości aktywów.
Czy dzieci muszą spłacać długi rodziców?
Według obowiązujących przepisów, dzieci nie odpowiadają za długi rodziców, szczególnie, jeśli zostały powstały one pod wpływem zaciągania kredytów, pożyczek. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Jednym z nich jest poręczenie pożyczki rodziców, gdyż w tej sytuacji świadomie bierzesz na siebie obowiązek spłaty długu w przypadku, gdy osoba, która go zaciągnęła, nie może w dalszym ciągu go spłacać.
Można też nieświadomie przejąć dług rodziców wraz z otrzymaniem wartościowej darowizny. Wtedy wierzyciel może dążyć do uznania, że darowizna zagroziła ściąganiu należności.
I tak jak w poprzednich przypadkach, możliwości sprawdzenia zadłużenia rodziców są ograniczone. Dlatego często zaleca się skorzystanie z porad prawnych adwokatów, którzy mają doświadczenie w takich sprawach.
Pytanie tylko, co jeśli nie wiemy nic o majątku? Albo nie spodziewamy się danego majątku? Ze mną tak było. Wydawało mi się, że mam do spłacenia jedynie dług, bez mieszkania itd. A okazało się, że jest i konto bankowe, i nieruchomość (grunt) i oszczędności na lokacie. Warto było!