Ile powinniśmy wydać na laptop do codziennego użytku? Czy warto przeznaczyć na niego dużą sumę? A może przeciwnie, można na nim zaoszczędzić? Jak wybrać odpowiedni laptop? Jakie powinien on mieć parametry?
Ile kosztuje laptop?
Ceny laptopów, zależnie od ich parametrów i przeznaczenia, są naprawdę bardzo zróżnicowane. Najdroższe kosztują po kilkanaście tysięcy złotych, a nawet jeszcze więcej. Ale prawdopodobnie nie potrzebujesz aż tak drogiego. Oczywiście inaczej sprawa wygląda, jeżeli uważasz, że na przykład specjalistyczny laptop gamingowy z najwyższej półki jest ci niezbędny do życia. W takim wypadku bardzo proszę – wydaj na niego swoją półroczną pensję i ciesz się znakomitymi wrażeniami z rozgrywki. Ale większość z nas, zwykłych śmiertelników, nie potrzebuje aż tak wypasionego i drogiego sprzętu.
Nam przyda się prosty laptop do codziennego użytku. Ot, żeby móc na nim przeglądać internet, oglądać jakieś filmiki, korzystać z edytora tekstu, raz na jakiś czas zagrać w jakąś gierkę. Za laptop służący do takich oto prozaicznych celów na pewno nie warto przepłacać.
Z drugiej strony nie chodzi jednak też o to, żeby na siłę oszczędzać i kupić za grosze laptop, na którym nawet „Saper” nie będzie się chciał odpalić. Więc ile powinniśmy zapłacić za laptop o przyzwoitych parametrach? Porządny laptop do codziennego użytku powinien bez trudu zmieścić się w przedziale cenowym 1500-3000 zł. Jak wybrać laptop do 3000 podpowie Ci ten artykuł, opisujący konkretne modele. A na jakie parametry laptopa trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę?
Ekran
Jak duży powinien być ekran? To zleży od naszych oczekiwań i priorytetów. Może nam się wydawać, że im większy, tym lepszy. I rzeczywiście, wygodniej pracuje się przy większym ekranie. Ale duże rozmiary ograniczają mobilność laptopa. Jeśli będziemy na nim pracować na stacjonarnym stanowisku, nie będzie to stanowić problemu, ale jeżeli zamierzamy często go gdzieś ze sobą zabierać, nie będzie to wygodne.
Wielkość ekranu to jeszcze nie wszystko. Ważne są też inne jego parametry. Wszyscy chyba się zgodzimy, że obraz powinien być ostry. A żeby osiągnąć taki efekt, rozdzielczość powinna wynosić 1920 x 1080 pikseli lub więcej. Trzeba też się zastanowić nad rodzajem matrycy. Może być ona błyszcząca lub matowa. Zaletą błyszczącej są ładniejsze, bardziej nasycone kolory, co można docenić przy oglądaniu filmów i graniu w gry. Jednak odbija ona światło, co w pewnych okolicznościach może przeszkadzać i dekoncentrować. Matryca matowa niweluje ten problem, dzięki czemu można na niej pracować w różnorakim oświetleniu.
Wydajność
Jedną z kwestii, na które zwykle kładzie się największy nacisk, jest wydajność. Ale wcale nie musi być ona jakoś szczególnie mocno wyśrubowana, zważywszy, że będziemy używać laptopa do prostych zadań. Do przeglądania sieci, korzystania z mediów społecznościowych czy multimediów w zupełności wystarczy czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub i3.
Pamięć
Ilość RAM jest ważna w każdym komputerze. Aby korzystanie z laptopa odbywało się w pełni komfortowo, powinno być jej co najmniej 8 GB. Trzeba też pamiętać o napędzie SSD, pełniącym rolę pamięci masowej. Jest mniej pojemny niż dysk talerzowy, ale wybija się, jeśli chodzi o prędkość działania.