wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ile kosztuje złom? Przykładowe ceny złomu

puszki z napojami

Czy opłaca się oddawać złom do skupu? Ile można na tym zarobić i od czego to zależy?

Co można oddać do skupu złomu?

Do skupu złomu oczywiście oddajemy metalowe przedmioty. Jednym ze sposobów zarobienia na złomie, jest więc przejrzenie tego, co mamy w domu. Niewykluczone, że ileś metalowych przedmiotów wala się po mieszkaniu bezproduktywnie. Ile mamy takich rzeczy, z których już nie korzystamy? Ile metalowych urządzeń, które już dawno się zepsuły i nie ma z nich pożytku? Aluminiowe felgi, stare przewody czy elementy miedzianych rur to tylko niektóre przykłady. A zamiast leżeć i się kurzyć, mogą dać nam jakieś pieniądze.

Można też zbierać puszki po napojach i innych produktach spożywczych zamiast je wyrzucać. Statystyczny Polak kupuje ponad 70 produktów puszkowanych rocznie. Zysk z takiego zbieractwa będzie rozłożony w długim czasie, ale zawsze to coś.

Od czego zależy cena złomu?

Nie za każdy złom dostaniemy tyle samo pieniędzy. Jakie konkretnie czynniki wpływają więc na cenę? Oczywiście przede wszystkim znaczenie ma rodzaj metalu lub stopu. Cena będzie się różnić w zależności od tego, z czego wykonane są przedmioty, które oddajemy do skupu. Jedne metale są chętniej przyjmowane od innych. Decydująca jest procentowa zawartość surowca. Czysty metal danego rodzaju jest więcej wart niż z domieszkami.

zobacz także:  Jak obliczyć odsetki od pożyczki? Ile wyniesie całkowity koszt zobowiązania?

Ale ważna jest też jakość złomu. Jeśli jest nieoczyszczony, nie spodziewajmy się, że dostaniemy za niego dużo. Więcej zarobimy na wyrobach czystych, nieskorodowanych, pozbawionych przebarwień i poważniejszych śladów użytkowania.

Różnice w cenie mogą zależeć również od tego, czy wyrób jest pomalowany i zabezpieczony lakierem. Znaczenie ma także sam rodzaj wyrobu. A więc nie chodzi tylko o metal, z którego dany przedmiot jest wykonany, ale również o to, jaki jest to przedmiot. Inne stawki obowiązują w przypadku silników, transformatorów, płyt głównych, stalowych profili i jeszcze wielu innych zróżnicowanych przedmiotów.

Co jeszcze? Metale kolorowe są znacznie więcej warte niż złom stalowy. Wiele osób popełnia błąd, oddając metalowe przedmioty po cenie złomu stalowego, podczas gdy mogliby uzyskać dużo więcej. Jeśli zależy nam na wyższej kwocie, powinniśmy więc posegregować złom na stalowy i metale kolorowe, zamiast oddawać wszystko nieposortowane, godząc się na przelicznik cenowy zwykłego złomu stalowego.

Jakie są ceny złomu?

Ceny można podać tylko orientacyjnie, ponieważ, jak to wypisaliśmy powyżej, zależą one od różnych czynników, ponadto każdy skup może mieć własny cennik i inne stawki. Możemy podać jednak przykładowe kwoty, by unaocznić sobie, jakiego rzędu sumy wchodzą w grę.

zobacz także:  Czy Polacy oszczędzają? Rezerwy finansowe Polaków

Najtańszy jest oczywiście złom stalowy. To zaledwie 0,60-0,85 zł/kg. Tylko nieco droższe jest żeliwo – 0,90 zł/kg. Garnki i inne wyroby ze stali nierdzewnej kosztują około 1,20 zł/kg. Złom aluminiowy możemy sprzedać za 3-8 zł/kg. Cynk kosztuje około 7,50 zł/kg. Ale najbardziej opłacalna jest miedź. W zależności od rodzaju możemy za nią otrzymać od 16 do 22 zł/kg.

Dodaj Twój komentarz