środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje usunięcie zęba ósemki? Jaki koszt usunięcia ósemki na NFZ a jaki prywatnie?

Gabinet dentystyczny

Zęby mądrości, zwane też „ósemkami” najczęściej sprawiają nam sporo problemów i zdecydowana większość ludzi zmuszona jest do ich usunięcia. Nie jest to wcale przyjemne, ale gdy pojawia się taka konieczność, szukamy miejsca, gdzie możemy dokonać ekstrakcji w dobrych warunkach i przy korzystnych cenach. Jak to wygląda w przypadku usuwania „ósemek” na NFZ i prywatnie?

Skąd problemy z „ósemkami”?

Zęby mądrości często sprawiają nam problemy. Są to pozostałości po naszych przodkach, kiedy nasze szczęki były nieco inaczej zbudowane i pełniły one ważną rolę przy rozdrabnianiu jedzenia. Obecnie nie są nam potrzebne, ale pozostały nam do dziś. Jednocześnie są to zęby najpóźniej się wyrzynające, ponieważ następuje to między 17-tym a 25-tym rokiem życia, czasem później. Co więcej nie u każdego „ósemki” się wyrzynają, a czasem wyjdzie tylko jeden ząb czy dwa, a pozostałe już nie.

Niestety ze względu na ograniczone miejsce w jamie ustnej, zęby te mają zazwyczaj duży problem przy wyrzynaniu, mogą wyjść tylko częściowo, krzywo, a do tego naciskać na pozostałe zęby i doprowadzać do wady zgryzu. Do tego są też trudne w czyszczeniu. Wszystko to powoduje, że najczęściej (ale nie we wszystkich przypadkach), zęby mądrości są po prostu usuwane chirurgiczne (podlegają ekstrakcji). Wiąże się to jednak z tym, że trzeba udać się do chirurga szczękowego.

zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny co to jest? Na czym polega konsolidacja kredytów?

Ile kosztuje usunięcie zęba ósemki na NFZ?

Usunięcie zęba mądrości w ramach NFZ jest w pełni refundowane, ponieważ znajduje się ten zabieg w koszyku świadczeń gwarantowanych. Innymi słowy, wystarczy zapisać się do chirurga w ramach NFZ, by otrzymać konkretny termin na wizytę. Rzecz jasna trzeba się liczyć także z oczekiwaniem w kolejce, a najbliższy termin może być wyznaczony z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jednak zarówno konsultacja lekarska, wykonanie zdjęć RTG, jak i sam zabieg nie będą nas nic kosztowały.

Ile kosztuje usunięcie zęba ósemki prywatnie?

Tutaj cena będzie się kształtowała w zależności od konkretnego gabinetu i tego, jaki ma cennik dana usługa. Zazwyczaj jest to koszt od 150 zł w górę. Na cenę może wpływać miejscowość, gabinet stomatologiczny, a także rodzaj zęba i stan w jakim się on znajduje (inna kwota może być dla ósemek dolnych i inna dla górnych), a także potrzeba dodatkowych badań. Wykonanie zdjęcia RTG to kolejny wydatek, który trzeba ponieść i zazwyczaj wynosi on od 40 do 100 zł. Do tego trzeba także doliczyć znieczulenie, które także jest odpłatne.

zobacz także:  Nie masz wykształcenia? W tych zawodach zarobisz dużo bez wykształcenia!

Co lepsze – NFZ czy prywatnie?

Tak naprawdę wybór zależy tylko od nas i od tego co dla nas będzie lepsze i wygodniejsze. Zabieg wykonany prywatnie, wcale nie musi być lepszy od tego z NFZ, bo wiele będzie zależało przede wszystkim od gabinetu i samego lekarza. Jeżeli jesteśmy w stanie poczekać na zabieg refundowany z państwowej opieki zdrowotnej, warto to zrobić. Jeżeli z kolei z jakiś powodów nie chcemy czekać, np. mamy sprawę pilną (silny ból), wówczas możemy wybrać pójście od chirurga prywatnie, co będzie nas więcej kosztować, ale pozbędziemy się problemu w znacznie krótszym czasie.

1 komentarz

  1. angela pisze:

    Wyrywanie ósemek to nic przyjemnego, widziałam znajomych, którzy byli po tym zabiegu opuchnięci przez tydzień. Nie wiem, czy konieczne jest skorzystanie z prywatnego dentysty, ale na pewno warto poprosić o znieczulenie, nie ważne ile miałoby kosztować.

Dodaj Twój komentarz