piątek, 24 maja 2024
HotMoney
mieszkanie-balkon-ubezpieczenie-mieszkania-zabezpieczenie

Pożar, włamanie, a nawet pęknięta rura w łazience sąsiada, to tylko część powodów, dla których warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania. Miesięczna składka to często kilkanaście złotych, a w razie nieszczęśliwego wypadku może ona uratować nasz cały dorobek. Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania i ile ono kosztuje?

Cena ubezpieczenie mieszkania – od czego zależy?

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z rodzajów ubezpieczeń majątkowych, w których cena zależy głównie od zakresu polisy oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Podobnie jak w przypadku innych polis, możemy wykupić wersję podstawową lub rozszerzoną. Ta pierwsza jest znacznie tańsza i obejmuje głównie ochronę murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Z kolei ta droższa może dotyczyć kradzieży z włamaniem, dewastacji i aktów wandalizmu i wielu innych.

Co jeszcze wpływa na wysokość składki ubezpieczenia? Wartość nieruchomości oraz jej lokalizacja. Przykładowo, ubezpieczenia mieszkań znajdujących się na terenie zalewowym są drogie, ze względu na wysokie ryzyko powodziowe. Ważna jest także kondygnacja mieszkania. Ubezpieczenie lokalu na parterze jest znacznie droższe niż tego na środkowym piętrze. Ponadto wysokość składki może rosnąć lub maleć, w zależności od tego, czy dane mieszkanie posiada zabezpieczenia antywłamaniowe.

zobacz także:  Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Czy opłaca zatrudniać się kobiety?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Zdając sobie sprawę z tego, ile czynników wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania, nie da się określić konkretnej kwoty. W przybliżeniu można powiedzieć, że za ubezpieczenie mieszkania o wartości 100 000 złotych w małej miejscowości możemy zapłacić od około 80 złotych za rok (w podstawowym wariancie) do około 400 złotych (w najpełniejszym wariancie). Z kolei ubezpieczenie mieszkania o wartości 400 000 zł w dużym mieście może nas kosztować od około 160 złotych do nawet 1000 złotych rocznie! Jak widać różnice są bardzo duże.

Tanie ubezpieczenie mieszkania – gdzie szukać?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję i zdecydujemy się na konkretną polisę, warto poznać oferty różnych ubezpieczycieli. To podstawowa czynność, o której powinniśmy pamiętać nie tylko przy wyborze ubezpieczenia, ale także podczas zaciągania kredytów mieszkaniowych czy pożyczek. Dzięki temu dokładnie sprawdzimy wszystkie oferty i będziemy mieć pewność, że wybraliśmy tę najkorzystniejszą.

mieszkanie-ubezpieczenie-mieszkania

Szukając odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania, należy także pamiętać, że wyższa składka nie zawsze oznacza pełniejszy zakres ochrony. Czasem wynika po prostu z polityki cenowej danej firmy. Dlatego przed podjęciem decyzji, trzeba dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia.

zobacz także:  Ile kosztuje koncert zespołu, jak zaprosić zespół muzyczny?

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Po co nam ubezpieczenie mieszkania? Głównie po to, abyśmy mogli spać spokojnie… Posiadając taką polisę możemy mieć pewność, że nawet jeśli wydarzy się coś złego, to otrzymamy od ubezpieczyciela pieniądze na naprawę szkody. Taka polisa to nie tylko zabezpieczenie naszego mieszkania, ale dorobku całego życia.

1 komentarz

  1. ubezpieczona pisze:

    Ja płacę za ubezpieczenie mieszkania ok. 200 zł rocznie. Składka zmienia się w zależności od tego, czy są jakieś szkody, zalania itp.

Dodaj Twój komentarz