środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Praca w biznesie

Mając własną firmę, trzeba zadbać także o jej odpowiednie zabezpieczenie. W większości przypadków nie jest ono obowiązkowe, jednak patrząc na ryzyko jakie niesie ze sobą prowadzenie działalności gospodarczej, jego posiadanie może być dużą korzyścią. Ile jednak będzie nas to kosztowało? Jakie koszty wiążą się z ubezpieczeniem dla firm?

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Mówiąc o ubezpieczeniu dla firm, najczęściej mamy na myśli ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. W większości przypadków jest ono nieobowiązkowe, jednak są zawody większego ryzyka, gdzie w przypadku braku odpowiedniej polisy trzeba byłoby liczyć się z poważnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi, ale możliwością odebrania licencji umożliwiającej działalność. Zaliczają się do tego między innymi adwokaci, notariusze, radcy prawni, architekci, inżynierowie budowlani, detektywi czy organizatorzy wycieczek. W pozostałych przypadkach ubezpieczenie wymagane nie jest, jednak jego posiadanie może zabezpieczyć firmę przed poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi, niezależnie od tego czy dojdzie do wypadku z winy przedsiębiorstwa, klienta czy zdarzy się sytuacja całkowicie losowa.

zobacz także:  Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszty upadłości konsumenckiej osoby prywatnej i firmy

Co może ubezpieczyć firma?

Zakres ubezpieczenia dla firmy będzie zależał od konkretnej oferty polisy i tego, na co się zdecydujemy. Takie propozycje są zazwyczaj dosyć szerokie i obejmują wiele aspektów życia. Z założenia przedmiotem ubezpieczenia mogą być budynki i lokale firmy, ich wyposażenie, samych pracowników, przedmioty pracowników i czy klientów, nakłady inwestycyjne itd. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek włamania i kradzieży, pożaru, zalania czy dokonanych szkód względem klientów (źle wykonana praca), albo gdy firmie zostaną dokonane szkody. Zakres ubezpieczenia trzeba więc dobrze przemyśleć, ponieważ od tego będzie zależały także koszty przez nas ponoszone.

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Wysokość składki na ubezpieczenie dla firmy będzie uzależniona od kilku czynników, jak firmy ubezpieczeniowej i prezentowanej przez nią oferty, a także od zakresu usług, na które się zdecydujemy. Różne firmy mogą chcieć się zabezpieczyć na inne okoliczności, dlatego trzeba to dobrze przemyśleć i sprawdzić co zawierają pakiety. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia z jednorazową składką roczną, ale może być ona także rozbita na raty. Najniższe stawki zaczynają się zazwyczaj od ok. 250 zł, jednak w tym wypadku nie można liczyć na pełen zakres ubezpieczenia. W przypadku średnich czy dużych i bardzo dużych firm, składka może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

zobacz także:  Koniec współpracy Michaela O'Leary’ego z Rayanairem?

Jakie ubezpieczenie dla firmy wybrać?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla firmy nie jest łatwym zadaniem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejrzenie konkretnych ofert oraz porównanie polis pod względem tego, co w sobie zawierają. Najtańsze rozwiązanie także nie zawsze będzie najkorzystniejsze, z drugiej strony, zawyżenie ubezpieczenia może być też nieadekwatne do realnych zagrożeń i kosztów z nimi związanych, przez co będziemy niepotrzebnie przepłacać. Każdy przedsiębiorca powinien więc podejść do tematu rozsądnie i pamiętać o tym, że ubezpieczenie firmy, jest naprawdę ważne. Nie posiadając do trzeba liczyć się z wysokimi kosztami, które trzeba będzie jakoś pokryć, co może się wiązać choćby z wzięciem kredytu dla firm czy zaciągnięciem innych zobowiązań finansowych, a można tego uniknąć.

1 komentarz

  1. bizimizi pisze:

    W sumie nigdy o tym nie myślałem. Wiadomo – ubezpieczenie nieruchomości, samochodu, ale firmy? Mam OC w życiu prywatnym, ale o tym w działalności firmy jakoś zapomniałem. Mam teraz nad czym dumać.

Dodaj Twój komentarz