wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Ceny miejsc na polskich cmentarzach

Groby na cmentarzu

Śmierć to nieunikniona część życia i każdy z nas prędzej czy później znajdzie swoje miejsce na cmentarzu. Oczywiście o tym, gdzie spoczną szczątki nasze lub naszych bliskich najczęściej zaczynamy myśleć wcześniej, zastanawiając się tym gdzie powinien spocząć grób i co ważniejsze ile będzie nas to kosztowało. Jak sytuacja wygląda na polskich cmentarzach? Ile płaci się za miejsce?

Od czego zależy cena miejsca na cmentarzu?

Gdy w naszym otoczeniu pojawia się śmierć i konieczność pogrzebu, zaczynamy szukać odpowiedniego miejsca na postawienie grobu. Oczywiście to, ile będzie nas kosztowało, będzie zależało choćby od danego cmentarza, czy będzie to wyznaniowy czy komunalny. Pierwszy z nich zarządzany jest przez daną jednostkę religijną (kościół katolicki, ewangelicki itd.), a drugi przez władze gminne. Opłaty za miejsca na cmentarzu wyznaczane są przede wszystkim właśnie przez zarządzających, przez co koszty będą zróżnicowane, w zależności od miejscowości. Mogą być też inne w obrębie jednego miasta, jeżeli cmentarzy jest więcej. Liczyć się będzie także położenie grobu, inna cena będzie w przypadku miejsc przy głównych alejach, inna na obrzeżach cmentarza.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny z rodzicami - kiedy to dobry pomysł?

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Miejsca na cmentarzach zazwyczaj wykupywane są na okres 20 lat i uiszcza się tę opłatę jednorazowo, a po upływie tego czasu albo przedłuża o kolejne 20 lat, albo dokonuje wpłat rocznych. W zależności od miasta, cena miejsca na cmentarzu może wynieść od ok. 400 zł do nawet 20 tysięcy złotych. Wielkość miasta, umiejscowienie grobu, zarządca czy jego rodzaj (zwykły nagrobek, grobowiec, grób pojedynczy albo rodzinny czy dziecięcy), będą wpływać na ostateczną cenę.

Jakie są ceny miejsc na polskich cmentarzach?

W zależności od miejscowości, ceny będą zróżnicowane. Zdecydowanie więcej zapłaci się w takich dużych miastach jak Warszawa, Wrocław czy Katowice, mniej z miejscowościach małych. Rekordy cenowe z pewnością pobija pod tym względem Warszawa, gdzie najtańsze miejsca kosztują ok 700 zł w przypadku pochówku urnowego, 1700 – 2 700 zł przy tradycyjnym grobie ziemnym i ponad 14 – 20 tysięcy w katakumbach. W innych dużych miastach wojewódzkich tak drogo nie jest i ceny mieszczą się w standardzie 500 – 5000 zł w zależności od miejsca i rodzaju nagrobka. Rozstrzał cenowy potrafi być naprawdę duży, nawet w obrębie jednego miasta czy cmentarza.

zobacz także:  Projekt kuchni i porada architekta: ile kosztuje, czy warto?

O czym pamiętać wykupując miejsce na cmentarzu?

Niezależnie od tego czy chowamy bliskich zmarłych, czy już za życia wykupujemy miejsce na cmentarzu, należy pamiętać, że uiszczana opłata jest tylko czasowa. Najczęściej wykupuje je na okres 20 lat, po których należy ponownie zapłacić za miejsce, w innym przypadku nagrobek zostanie zlikwidowany i przygotowany na pochówek innego zmarłego. Ceny za przedłużenie zazwyczaj są takie same jak przy pierwszym wykupie, ale bywają też i mniejsze.

O obowiązkowych opłatach za cmentarz mówi ustawa z 1959 roku, która określa także minimalny czas przechowywania zmarłych. Gdy zbliża się koniec terminu wykupu, zarządcy dają znać, że należy przedłużyć opłatę za miejsce na cmentarzu, najczęściej poprzez kartkę informacyjną na nagrobku, a także pisemne zawiadomienie.

Dodaj Twój komentarz