środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje rozwód?

kłótnia w sądzie

Postępowanie rozwodowe każdorazowo związane jest z pewnymi kosztami, o których przynajmniej na początku, rzadko kiedy się myśli. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się więc temu, ile kosztuje rozwód i przybliżymy Wam koszty z nim związane.

Co składa się na koszt rozwodu?

Na koszty rozwodu składa się kilka opłat, o których warto wiedzieć. W poniższej tabeli przedstawiamy koszty poszczególnych elementów procesu zakończenia małżeństwa.

usługa koszt
opłata sądowa 600 zł
opinia biegłych sądowych ok. 800 – 2.000 zł
mediacja ok. 250 – 1.000 zł
wywiad kuratora rodzinnego ok. 80 zł
honorarium prawnika od ok. 3.000 zł wzwyż
dodatkowe koszty w przypadku alimentów zależne od ich wysokości
opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych specjalistów) ok. 800 – 2.000 zł

Ile kosztuje rozwód z adwokatem?

Sama porada prawna może kosztować kilkaset złotych, najczęściej jest to od 250 zł w górę, jeśli jednak pełnomocnik ma być obecny podczas całego procesu rozwodowego, należy się liczyć z kosztami od około 3000 zł. Warto pamiętać, że adwokat rodzinny pomoże z rozwodem, jednak to ile ostatecznie wyniesie jego honorarium, uzależnione jest od stopnia skomplikowania sprawy.

zobacz także:  Zasiłek rodzinny: dla kogo, ile wynosi, jakie dokumenty, gdzie składać?

Adwokat rodzinny prowadząc sprawę rozwodową, odpowiada za wiele czynności, takich jak:

  • skrupulatne zaznajomienie się ze sprawą i dowodami,
  • właściwe przygotowanie dokumentów, w tym pozwu rozwodowego,
  • obecność podczas rozpraw sądowych, które są często długie i mogą trwać nawet kilka godzin,
  • opracowywanie pism procesowych, wniosków o zabezpieczenie czy zażaleń,
  • stały kontakt z klientem,
  • dodatkowe spotkania z klientem w sprawie rozwodu.

Można więc powiedzieć, że suma wskazanych czynności jest odpowiedzią na pytanie, ile kosztuje rozwód z adwokatem.
Największe opłaty uiszczają klienci kancelarii w dużych miastach, a także ci korzystający z usług wyspecjalizowanych, w prawie rodzinnym, prawników. Co więcej, różnić może się również sposób rozliczenia z adwokatem. Niektórzy rozliczają się z wykorzystaniem formy ryczałtowej, czyli ustalona kwota, niezależnie od podejmowanych przez adwokata rodzinnego działań, inni natomiast rozliczają się z każdej przeprowadzonej czynności.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Zastanawiając się, ile kosztuje rozwód, warto wiedzieć, że przegrywający sprawę zobowiązany jest do poniesienia kosztów rozstania. Jednak na początku, podczas składania pozwu, to osoba go wnosząca musi zapłacić 600 zł opłaty sądowej. Jeśli wygra, druga strona musi te pieniądze jej oddać. Jeśli jednak mowa o rozwodzie za porozumieniem stron lub przy obopólnej winie, wówczas koszty dzielone są po połowie. Każda ze stron opłaca również swojego adwokata. Warto także pamiętać, że jeśli sytuacja materialna jest zła, wówczas można wnioskować o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych bądź o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

zobacz także:  Protest taksówkarzy, Zawieszenie strajku nauczycieli... - przegląd 25 kwiecień

Jak widać, na pytanie ile kosztuje rozwód, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Składa się na to wiele istotnych czynników, wraz z poziomem skomplikowania sprawy łącznie. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się przybliżyć koszty związane z zakończeniem małżeństwa.

Dodaj Twój komentarz