wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Mięso z Polski, Wenezuelski blackout… – przegląd 27 marzec 2019

bydło

Na świecie znów wiele się dzieje. W Wielkiej Brytanii odrzucono petycję w sprawie wycofania się z brexitu, USA nałożyły sankcje skierowane przeciwko irańskiemu reżimowi, a Wenezuela ma problemy z dostawą energii elektrycznej.

Czechy i mięso z Polski

Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman oświadczył, że od środy czescy importerzy polskiej wołowiny zostaną zwolnieni z obowiązku badania jej na obecność salmonelli. Nadal jednak będą musieli każdą dostawę takiego mięsa zgłaszać dzień wcześniej i, jak zapowiedział minister, wciąż odbywać się będą intensywne weterynaryjne kontrole mięsa wołowego, drobiowego i innych produktów obciążonych ryzykiem.

Obligatoryjne kontrole mięsa z Polski zostały wprowadzone 21 lutego po wykryciu salmonelli w 700-kilogramowej dostawie wołowiny, a do decyzji tej swoją cegiełkę dołożyły również medialne doniesienia o imporcie mięsa z polskiej ubojni skupującej chore bydło. Zniesienie obowiązku badania mięsa na obecność salmonelli zdejmie z czeskich importerów część wydatków, musieli oni bowiem koszty kontroli pokrywać z własnych środków.

Sankcje USA przeciw irańskiemu reżimowi

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na sieć firm i osób w Iranie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które zawierały miliardowe transakcje z irańskim Ministerstwem Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych oraz Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Zostały one nałożone na 25 osób i podmiotów, między innymi na banki i instytucje finansowe, takie jak Atlas Exchange i Ansar Bank.

zobacz także:  Karta kredytowa a debetowa

Jak wyjaśnił minister skarbu USA Steven Mnuchin, działania te mają doprowadzić do wykrycia sieci firm-przykrywek i osób fizycznych, wspierających finansowo irański reżim.

Wenezuela bez prądu

W Wenezueli znów dochodzi do przerw w dostawach energii elektrycznej. Według pozarządowej organizacji Netblocks załamało się 88% zaopatrzenia w energię. Dłuższe przerwy w dostawie prądu dotknęły Caracas i przynajmniej 14 z 23 stanów. Zamknięte pozostają szkoły i wyższe uczelnie, nie kursuje metro.

Opozycja obwinia za ten stan rzeczy reżim dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro, oskarżając go o inwestycyjne zaniedbania, korupcję i niewystarczające serwisowanie obiektów. Lider opozycji Juan Guaido na Twitterze uznał pozbawienie kraju energii elektrycznej za dowód na niekompetencję dyktatora, który nie jest w stanie poradzić sobie z kryzysem. Z kolei reżim Maduro nie poczuwa się do winy i mówi wprost o aktach sabotażu w postaci ataków na państwową sieć elektroenergetyczną.

Petycja w sprawie brexitu

Brytyjski rząd odrzucił petycję nawołującą do wycofania się z procesu wyjścia z Unii Europejskiej. Petycja ta w ciągu zaledwie kilku dni zebrała aż 5,8 miliona podpisów. Otrzymała również wsparcie części polityków i znanych osobistości, biorących udział w marszu przeciwników brexitu, który odbył się w Londynie w sobotę.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Petycja została jednak odrzucona, a ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej ogłosiło, że wycofanie się z brexitu podkopałoby demokrację – 17, 4 miliona osób zagłosowało za opuszczeniem Unii i obiecano im, że wynik tego plebiscytu zostanie wcielony w życie.

komentarze 2

  1. Patrycja pisze:

    Dobrze, że mięso jest sprawdzane. Firmy robią różne przekręty na żywności, byle tylko zarobić…

  2. tereska pisze:

    Z tym Brexitem jest niezły kabaret. Ciekawe co musieliby teraz zrobić ludzie, żeby ich głos został wzięty pod uwagę… A to przecież w Polsce łamana jest konstytucja 😉

Dodaj Twój komentarz