Naprawa karoserii to problem, z którym prędzej czy później muszą zmierzyć się właściciele samochodów. Wgniotki mogą powstać czasami z błahych powodów, może to być grad czy delikatna kolizja na parkingu. Ile może kosztować prostowanie karoserii auta i na jaką metodę warto się zdecydować?
- Naprawa karoserii – na jaką metodę się zdecydować?
- Usuwanie wgnieceń techniką PDR – na czym polega?
- Ile kosztuje prostowanie karoserii auta?
- Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – dlaczego warto?
- Czy wgniecenia w karoserii można naprawić samodzielnie?
Naprawa karoserii – na jaką metodę się zdecydować?
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stopniu uszkodzona jest karoseria. Jeśli kolizja była dosyć spora i doszło do uszkodzenia nie tylko zewnętrznej warstwy auta, wówczas niezbędne może być skorzystanie z metody tradycyjnej przy użyciu szpachli i lakierowania. Częściej jednak w grę wchodzą wgniecenia, w których lakier nie uległ zniszczeniom. Wówczas można skorzystać z techniki PDR, czyli usuwania wgnieceń bez lakierowania. Czym wyróżnia się ta metoda i ile może kosztować?
Usuwanie wgnieceń techniką PDR – na czym polega?
Technika PDR może być wykorzystywana na 2 sposoby. Pierwsza polega na masowaniu blachy przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi. Chodzi o to, by przywrócić karoserię do pierwotnego kształtu. Druga metoda określana jest sposobem „na klej”. Jest bezinwazyjna i zakłada wyciąganie wgnieceń specjalnymi narzędziami. Dzięki niej można wyprostować karoserię nawet w trudno dostępnych miejscach. Decydując się na technikę PDR warto poszukać warsztatu z doświadczeniem, który specjalizuje się w takich naprawach. Prostowanie karoserii auta to jedna z usług firmy Wgniecenia.pl, gdzie usunąć niewielkie wgniotki można już w kilkadziesiąt minut.
Ile kosztuje prostowanie karoserii auta?
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania w wielu przypadkach jest tańsze niż prostowanie karoserii metodą tradycyjną, to kolejny powód, dla którego warto się na to zdecydować. Ceny uzależnione są oczywiście od wielu czynników indywidualnych, takich jak wielkość wgniotki, ilość wgnieceń itp. Cenniki różnią się także między warsztatami. Średnio za usunięcie pojedynczej wgniotki należy zapłacić od 150 zł wzwyż. Większe wgniecenia powierzchniowe to wydatek rzędu co najmniej 200 – 300 zł.
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania – dlaczego warto?
Technika PDR od wielu lat cieszy się sporą popularnością, głównie z powodu wielu zalet. Naprawy karoserii nie zajmują dużo czasu, są znacznie szybsze od metod tradycyjnych. Czas usuwania wgnieceń może trwać nawet kilkadziesiąt minut w zależności od rodzaju uszkodzeń. Kierowca nie musi więc oddawać auta do warsztatu. Mało tego, dzięki tej technice auto nie traci na wartości, ponieważ nie jest lakierowane. Wgniecenia w większości przypadków nie są w ogóle zauważalne.
Czy wgniecenia w karoserii można naprawić samodzielnie?
Możliwe jest samodzielne naprawienie karoserii przy wykorzystaniu techniki PDR, jednak niezbędne są do tego zestawy specjalistycznych narzędzi, ale i ogromna precyzja. Bardzo łatwo można doprowadzić do uszkodzenia lakieru nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakresu usuwania wgnieceń. Lepiej więc znaleźć warsztat, który specjalizuje się w bezinwazyjnej naprawie karoserii i zaufać fachowcom, którzy zajmują się tym na co dzień i mają odpowiedni do tego sprzęt.