piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje porada prawna? Jak skorzystać z darmowych porad prawników?

koszt porady prawnej

Praktycznie każda dziedzina naszego życia obwarowana jest przepisami prawnymi. Skomplikowane regulacje, brak odpowiedniej wiedzy sprawiają, że w wielu sytuacjach potrzebujemy pomocy prawnika. Ile kosztuje porada prawna i czy możemy skorzystać z pomocy prawnej bezpłatne?

Kiedy warto udać się do prawnika po poradę?

Kiedy w naszym życiu pojawia się problem na gruncie prawnym często próbujemy poradzić sobie z nim samodzielnie, zazwyczaj poszukując wskazówek w sieci. Jednak sucha treść litery prawa nie wystarczy, potrzebna jest właściwa interpretacja przepisów, znajomość obowiązującej wykładni i orzecznictwa.

Pomoc doświadczonego prawnika jest nieodzowna kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, pojawiają się problemy na gruncie podatkowym, konflikty z pracownikami lub kontrahentami. Dobrze skorzystać z porady prawnej kiedy w naszym życiu osobistym nie układa się najlepiej, separacja, rozwód, ustalenie świadczeń alimentacyjnych lub opieki nad małoletnimi dziećmi wymaga fachowego i rzetelnego wsparcia. Również konflikt z organami ścigania, sprawy z zakresu prawa karnego, prowadzone przez policję i prokuraturę postępowania przygotowawcze, w późniejszym etapie sądowe wymagają pomocy doświadczonego adwokata.

zobacz także:  Czy producentom samochodów zależy na bezpieczeństwie aut?

Ile kosztuje adwokat?

Minimalne stawki za czynności wykonywane przez adwokata określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokacie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. W przypadku spraw z zakresu prawa cywilnego, wynikających ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych są uzależnione od wartości przedmiotu sprawy.

Jeżeli wartość przedmiotu postępowania wynosi do 500 zł stawka minimalna wynosi 60 zł, kiedy mieści się w granicach od 5.000 zł do 10.000 zł stawka minimalna to 1.200 zł, powyżej 200.000 zł wynosi 7.200 zł. Udając się do adwokata z problemem na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego za rozwód i unieważnienie małżeństwa stawka minimalna wyniesie 360 zł, ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa to wydatek w kwocie 240 zł.

Trzeba jednak wiedzieć, że to ile kosztuje adwokat uzależnione jest od indywidualnej umowy pomiędzy prawnikiem a klientem. W głównej mierze na całkowity koszt usługi wpływa rodzaj oraz stopień zawiłości sprawy i nakład pracy poniesiony przez adwokata, nie bez znaczenia pozostaje również renoma kancelarii.

zobacz także:  Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu? Koszty pomocy prawnej w czasie rozwodu

Dla kogo darmowa pomoc prawna?

Od stycznia 2019 roku obowiązuje znowelizowana ustawa w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Na jej zasadach bezpłatna porada prawna i poradnictwo obywatelskie przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej usługi tego rodzaju. Pomoc prawna nie dotyczy jednak porad związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak skorzystać z bezpłatnych porad prawników?

Chcąc skorzystać z bezpłatnej porady prawnika należy sporządzić stosowne oświadczenie, że nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów usługi płatnej. W każdym mieście wyznaczone są punkty, do których można zgłosić się o taką pomoc, lista wyszczególniona powinna być na stronach internetowych urzędów miast.

Dodaj Twój komentarz