piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje naprawa okna? Ile kosztuje używane a ile nowe okno?

Okno

Okna są naszym ekranem na świat, przez nie wpada życiodajne światło. Jest ono także ochroną przed warunkami atmosferycznymi na zewnątrz – deszczem, śniegiem i zimnem. Co jednak gdy pojawiają się usterki? Naprawiać je, a może lepiej kupić nowe okno? Czy można kupić okno używane?

Naprawiać czy wymieniać okna?

Usterki niestety często się zdarzają, jednak zależnie od ich poziomu, będziemy mieli do wyboru dwie opcje – naprawę okna lub jego całkowitą wymianę. Naprawy czy też regulacje najczęściej bywają drobne i niektóre z nich można wykonać samodzielnie, jak choćby wymianę uszczelek. Czasem jednak zdarza się, że konieczne jest, by zajął się nimi serwis znający się na tego typu mechanizmach. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a naprawa okien to specjalizacja wielu firm (np. dom-partner.eu), dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie profesjonalnych renowacji z gwarancją trwałości.

Czasem jednak uszkodzenia są na tyle duże, że sama naprawa to za mało. Wówczas konieczne będzie zakupienie, jak i zamontowanie nowych okien, czym także powinna się zająć wykwalifikowana firma. Zazwyczaj myślimy o nowych, ale czy możliwa jest wymiana na używane? Ile to może kosztować?

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Lipiec 2019

Ile kosztuje naprawa okna?

Koszty naprawy okna będą uzależnione od kilku czynników – typu usterki, rodzaju okna, a także firmy, która się tym zajmie, jeżeli się na taką pomoc zdecydujemy. Tak więc regulacja skrzydeł okiennych to koszt ok 30 zł od jednego skrzydła w górę, przy czym ceny pojedyncze zazwyczaj są wyższe, niż przy jednorazowej regulacji większej ilości. Wymiana klamki to ok 20 zł, zawiasów 180 – 200 zł, a uszczelek mniej więcej 60 – 60 zł od skrzydła. Z kolei jeżeli chodzi o samą wymianę szyb to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 200 – 500 zł.

Ile kosztuje nowe okno?

Wymiana okna to już bardziej drastyczna ingerencja, która jednak czasem jest konieczna. Koszty nowych okien będą jednak uzależnione od kilku czynników – rodzaju okna, jego wielkości, koloru, typu okleiny czy samego producenta. Do tego należy doliczyć także robociznę, jak i wymianę parapetów.

Okna drewniane są droższe od PCV nawet dwukrotnie. Ceny plastikowych okien zaczynają się mniej więcej od 600 zł w górę i mowa jest o najprostszych jednoskrzydłowych o wymiarach 1200 na 1500 mm. Okna dwuskrzydłowe z dodatkowymi wymaganiami, jak szyby antywłamaniowe mogą kosztować nas już nawet 1000 – 2000 zł. Ceny okien drewnianych będą uzależnione przede wszystkich od materiałów (typu drewna), tutaj jednak najniższe kwoty zaczynać się będą od około 1000 zł w górę. Im większe okno, im więcej dodatkowych udogodnień, tym ceny będą wyższe.

zobacz także:  Przekop Mierzei Wiślanej, Odszkodowania od Boeinga... - przegląd 22 maj 2019

Ile kosztuje używane okno?

Dla niektórych może być to nowa informacja, ale istnieje także możliwość zakupu okna używanego zamiast nowego. Z oczywistych względów będą one tańsze i z łatwością można znaleźć takie oferty przede wszystkim na serwisach ogłoszeniowych. W zależności od typu okna, ceny mogą zaczynać się mniej więcej od 100 zł w górę. Kupując używane trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele kwestii, jak ich stan, czy posiadają szybę (często sprzedawane są same ramy okienne) i z licznymi ubytkami. Zamontowanie takiego okna wraz z jego dostosowaniem może wyjść nas finalnie podobnie, jak zakup nowego, dlatego lepiej dobrze się nad tym zastanowić.

Ile kosztuje montaż okien

Zakup okna to nie wszystko i trzeba jeszcze je zamontować, a robocizna kosztuje. Najpierw należy zdemontować stare okno czy okna, co zazwyczaj mieści się w cenie ok 25 – 50 zł/m2. Zainstalowanie nowego to najczęściej koszty zaczynające się od 80 zł/m2 i mogą sięgnąć nawet 200 zł/m2 i więcej w przypadku okien dachowych. Trzeba je także dostosować, a otwory okienne muszą zostać właściwie obrobione i tu należy doliczyć też około 40 zł/m2. Jak nowe okna, to często także i nowe parapety, a ich zamontowanie też kosztuje i będzie nas to kosztować kolejne 80 zł/m2.

zobacz także:  Ile kosztuje mały tatuaż? Czym się kierować, wybierając studio tatuażu?

Ceny podane wyżej są tylko przykładowymi widełkami – firma, typ okna, jego wielkość, rodzaj, ilość – wszystko to będzie miało wpływ na ostateczny koszt czy to naprawy, czy wymiany okna.

Dodaj Twój komentarz