środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje królik? Jakie są koszty utrzymania królika?

Królik miniaturka

Wśród ulubionych domowych zwierzątek niewątpliwie znajduje się królik. Jest on równie chętnie wybierany jak chomiki czy świnki morskie i bywa jednym z bardziej lubianych zwierzątek przez dzieci i dorosłych. Ile jednak kosztuje zakup takiego milusińskiego? Jak wyglądają koszty wyprawki i jego utrzymania? Co warto wiedzieć przed zakupem królika?

Jaki królik do domu?

Króliki to popularne zwierzęta domowe, są milusińskie, mają przyjemne pyszczki, mięciutkie futerko, a także nie są zbyt wymagające, a ich utrzymanie nie jest kosztowne. Oczywiście i te zwierzątka wymagają odpowiedniej opieki i nie nadają się dla każdego – na przykład ponieważ są bardzo towarzyskie, potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem, a z powodu delikatnego układu pokarmowego, indywidualnie dobranej diety.

Jeżeli chodzi o wybór królika, to zdecydowanie najpopularniejsza jest miniaturka, która wbrew nazwie także może wyrosnąć na całkiem spore zwierzę, ponieważ w obrębie tego gatunku znajduje się wiele ras, jak Angor miniaturka, Lewek miniaturka, Karzełek perski, Baranek miniaturowy, Mini Rex czy Hermelin. Każda z tych ras ma nieco inne cechy charakterystyczne.

zobacz także:  Pracownicy LOT-u zapowiadają strajk - czy jest się czego obawiać?

Ile kosztuje królik?

Jako że króliki są jednym z popularniejszych zwierząt domowych, można je znaleźć w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Jednym z powodów, dla których chętnie są wybierane te zwierzęta to także cena – w zależności od rasy czy sklepu, koszt zakupu królika mieści się w granicach 30 – 80 zł. Trzeba pamiętać jednak, że jest to zwierzątko, które wymaga odpowiedniej wyprawki oraz opieki, co także wiąże się z kosztami. Ponieważ króliki żyją ok 8 lat, a w dobrych warunkach nawet 10 lat, trzeba się liczyć z tym, że ich posiadania wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Ile kosztuje wyprawka dla królika?

Decydując się na zakup królika, należy wraz z nim zgromadzić odpowiednią wyprawkę. Potrzebna będzie tutaj przede wszystkim klatka na tyle duża, by zwierzątko mogło się w niej swobodnie poruszać (min. 100 cm dł. i 50 cm szer.). Cena za klatkę w zależności od wielkości będzie się wahać w granicach 50 – 200 zł. Możemy dodatkowo zaopatrzyć ją w domek dla królika w cenie ok 40 – 200 zł, a także dodatkowe zabawki w cenie zróżnicowanej. Potrzebna będzie także miseczka na wodę i na jedzenie, gdy karmimy granulatem i suchą karmą (ok 15 zł), a także karmnik na siano, choć z tego ostatniego można zrezygnować i kłaść je na podłodze klatki. Króliki potrzebują także kuwety – jednej w klatce i kilku poza nią, jeżeli nasz milusiński będzie spacerował po mieszkaniu.

zobacz także:  Kredyt online czy tak naprawdę jest online? Jakie kredyty możesz wziąć bez wychodzenia z domu?

Klatka powinna być też wyściełana trocinami i sianem i w zależności od sklepu cena za paczkę to ok 3 zł w górę. Co istotne, klatkę należy czyścić regularnie do kilka dni.

Ile kosztuje jedzenie dla królika?

Króliki mają dość delikatne żołądki, dlatego trzeba uważać na ich dietę. Najczęściej kupuje się specjalną karmę dla tych zwierząt, a jej cena będzie uzależniona od producenta i sklepu – ok 10 zł za kilogram. Może to być zarówno sucha karma, jak i specjalne ziarna. Warto jednak skupić się na jedzeniu, które byłoby ich głównym pokarmem na wolności, a więc powinno się dawać królikom trawę, zioła, liście. Powinno się także dawać owoce i warzywa, jak marchewki, jabłka, kapusta. Cena tych produktów będzie jednak uzależniona od aktualnych rynkowych uwarunkowań.

Jakie dodatkowe akcesoria dla królika?

Podstawowa wyprawka została już wymieniona, na rynku można jednak znaleźć mnóstwo innych akcesoriów z przeznaczeniem dla królików. Jeżeli planujemy przenoszenie zwierzątka, może przydać się nam specjalny transporter do przewożenia niewielkich zwierząt. Cena będzie uzależniona od typu i wielkości i może mieścić się w granicach 60 – 100 zł. Jeżeli planujemy wyprowadzać naszego pupila na spacer, przydać się może specjalne szelki ze smyczą w cenie ok 15 – 25 zł. Można też pokusić się o różne zabawki i dodatkowe rozrywki dla zwierzątka w postaci tunelów (ok 30 zł), czy zabawki do gryzienia oraz takie, do których można dać dodatkowo jedzenie. Dostępne są nawet łóżeczka i kojce dla królików

zobacz także:  Gdzie nie wolno parkować auta? Co mówią przepisy?

1 komentarz

  1. Anna B. pisze:

    Nigdy trocin do klatki królika! Króliki mają bardzo delikatny układ oddechowy, a trociny pylą i go bardzo podrażniają! Na dnie klatki nie daje się nic. W jednym miejscu może być kocyk lub legowisko, aby królik miał możliwość wybrać sobie, czy woli leżeć na legowisku, czy na chłodnym dnie klatki (króliki mają wyższa temperaturę ciała niż człowiek, więc szybciej odczuwają gorąco).

    A wypuszczanie królika nie jest „opcją”. To jest obowiązkowe! Królik absolutnie nie jest zwierzęciem klatkowym… Wystarczy przyjrzeć się choćby jego budowie – królik musi mieć możliwość wybiegania się i poskakania. Najlepiej, jakby w ogóle nie był zamykany w klatce lub kojcu, ewentualnie tylko na noc. Królik, który jest w klatce staje się agresywny, nie ma zaufania do człowieka – nie ma z nim więzi. Jest też zestresowany, więc jak się go wypuści, to będzie gryzł co popadnie… I niestety z tego powodu najczesciej królik już nie będzie wypuszczany „bo wszystko gryzie”. Królik, który od początku jest przyzwyczajony do tego, że biega luźno po domu razem ze swoimi właścicielami, jest kochany, grzeczny i zżyty ze swoim człowieczym stadem 🙂

    Polecam więcej poczytać na ten temat… Właśnie z takiego braku wiedzy potem króliczki cierpią i chorują…

Dodaj Twój komentarz