środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje instalacja klimatyzacji w mieszkaniu? Ceny klimatyzatora, montażu i eksploatacji

Klimatyzatory na ścianie budynku

Klimatyzacja w mieszkaniu i domy bywa wybawieniem, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, ponieważ nie tylko wpuszcza ona chłodne powietrze, ale i gorące, dzięki czemu może ogrzać. Coraz częściej klimatyzacją instalujemy w mieszkaniach, dlatego warto jest się przyjrzeć opłacalności rozwiązania.

Jaką klimatyzację wybrać?

Nie jest to wcale takie proste, bowiem wybór klimatyzatorów na rynku jest naprawdę bardzo szeroki. Najczęściej ludzie sięgają po rozwiązania będące formą półśrodka, czyli klimatyzację przenośną. Coraz popularniejsze staje się jednak zastosowanie klimatyzatorów stacjonarnych, które są montowane na stałe zazwyczaj na ścianach pod sufitem. Choć oba rozwiązania swoje kosztują, drugi z nich wiąże się z nieco większymi kosztami, które jednak będą uzależnione od kilku czynników. Jakich konkretnie? Warto przy tym pamiętać, że zakup klimatyzacji to jeden wydatek, drugi to jego zamontowanie i trzeci jego użytkowanie. Jego opłacalność może być więc różna.

Ile kosztuje klimatyzator stacjonarny?

Klimatyzator nie jest tanim sprzętem, jednakże jego cena będzie zależna zarówno od producenta, jak i od tego jaką mocą chłodzenia i grzania dysponuje urządzenie. Trzeba się tutaj jednak liczyć z wydatkiem rzędu od ok. 1000 zł za prosty klimatyzator multi-split do nawet blisko 20 000 zł za sprzęt bardziej zaawansowany, lepszej jakości i o większej mocy. Nie wszystkie klimatyzatory nadają się też do mieszkań.

zobacz także:  Ile kosztuje przegląd samochodu? Co warto wiedzieć o przeglądzie auta?

Ile kosztuje zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu?

Gdy już wybierzemy klimatyzator, który odpowiada naszym potrzebom, należy koniecznie go zamontować w sposób prawidłowy. Najczęściej zajmują się tym specjaliści z firm sprzedających klimatyzacje. Konieczne jest tutaj nie tylko podłączenie do instalacji elektrycznej, ale i zachowanie odpowiednich parametrów, właściwy dobór miejsca i zachować prawidłową odległość pomiędzy jednostkami (oprócz wewnętrznej, trzeba zainstalować także jednostkę zewnętrznej poza budynkiem). Kwota jaką płaci się za montaż zazwyczaj zależna jest od długość instalacji, sposobu, dostępności do instalacji elektrycznej czy użytych materiałów. Trzeba się tutaj liczyć z kosztem około 600 – 800 zł, choć czasem może wyjść nawet więcej, często wymienia się kwotę 1000 – 1500 zł.

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzacji w mieszkaniu?

Myśląc o klimatyzacji w mieszkaniu, warto też wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesie się z racji użytkowania urządzenia. Trzeba od razu nadmienić, że wydatek poniesiony z tego tytułu wcale nie jest mały. Klimatyzacje czerpią energię z elektryczności i pożerają się jej całkiem sporo. Co za tym idzie, im częściej będziemy korzystać z dodatkowego chłodzenia czy grzania, tym więcej będzie nas to kosztowało i będziemy to widzieć na rachunkach. W mieszkaniach wychodzi to też nieco taniej, niż w domach. Powód jest prosty – mieszkania są mniejsze, co za tym idzie klimatyzacja ma pracuje na mniejszej powierzchni, więc nie potrzebuje aż tak wiele energii, jak w przypadku domów.

zobacz także:  Ile kosztuje remont mieszkania? Jak zaplanować prace i koszty remontu?

Aby obliczyć dodatkowe koszty, znać cenę energii elektrycznej. Należy przemnożyć ilość pobieranej energii przez czas, w którym pracuje klimatyzator razy ilość dni, co pokaże nam ile jej zużywamy. Następnie wystarczy wynik pomnożyć przez cenę energii elektrycznej według cennika dostawcy, dzięki czemu otrzymuje się koszt pracy klimatyzacji w miesiącu.

Czy klimatyzacja w mieszkaniu jest opłacalna?

To zależeć będzie od wielu czynników, ale jak widać po wyliczeniach, nie jest to wydatek mały. Trzeba się liczyć z kosztami, które wiążą się zarówno z zakupem, jak eksploatacją urządzenia. Przed zakupem z pewnością najlepiej będzie przeliczyć sobie wszystko dokładnie, aby wiedzieć czy taka inwestycja będzie dla nas opłacalna i przede wszystkim czy będzie nas stać nie tylko na zakup klimatyzacji, ale i jej utrzymanie.

1 komentarz

  1. krys pisze:

    Lata sa coraz cieplejsze mysle że wkrotce sie nie obejdzimy bez klimatyzatora w domu

Dodaj Twój komentarz