piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje hybryda? Czy warto kupić samochód hybrydowy?

Białe samochody hybrydowe

W Europie samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością, w Polsce jednak kierowcy niezbyt często się na nie decydują, głównie z powodu cen. Auta te nie należą do najtańszych, z tego powodu osoby, które chcą nimi jeździć, często kupują używane samochody hybrydowe, których jest na rynku coraz więcej. Ile więc kosztują takie auta i czy warto w ogóle kupić pojazd hybrydowy?

Samochód hybrydowy, czyli jaki?

Mianem samochody hybrydowego określa się pojazd wyposażony w dwa rodzaje napędów – spalinowy i elektryczny. Ma to na celu zmniejszenie zużycia paliwa przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Niektóre modele aut, dzięki takiemu połączeniu napędów, zyskują na mocy. Samochody hybrydowe cieszą się popularnością dopiero od 1997 roku, kiedy wyprodukowano Toyotę Prius. Coraz większe było zapotrzebowanie na takie pojazdy, ponieważ ludzie zdawali sobie sprawę, że będzie to z korzyścią dla środowiska. Nie bez znaczenia były także rosnące ceny ropy, które tylko zachęciły kierowców do zmiany auta. Tak się jednak działo poza Polską. Do naszego kraju hybrydowa Toyota Prius została wprowadzona dopiero w 2004 roku. Na korzyść tych samochodów, a zwłaszcza ich cen, wpłynęła produkcja przez różne koncerny motoryzacyjne, nie tylko Toyotę. To nieco obniżyło ceny pojazdów i sprawiło, że zainteresowało się nimi więcej osób, w tym także Polaków.

zobacz także:  Kwalifikacje zawodowe po brexicie, Rekordowe ceny benzyny... - przegląd 29 marzec 2019

Ile kosztują nowe samochody hybrydowe?

Chcąc kupić nowy samochód hybrydowy trzeba liczyć się ze sporymi kosztami, chociaż ceny te i tak z roku na rok maleją. Obecnie najtańszy model hybrydy to Toyota Auris, która kosztuje nieco powyżej 60 tysięcy złotych. Więcej, bo blisko 80 tysięcy złotych zapłacimy natomiast za Hondę Insight 1.3 IMA. Inne modele są jeszcze droższe. Honda CRZ z napędem hybrydowym to wydatek niemal 90 tysięcy złotych, Toyota Prius Hybrid 135 natomiast kosztuje około 100 tysięcy złotych.

Używane samochody hybrydowe – jakie koszty?

Używane samochody hybrydowe są znacznie bardziej dostępne dla wielu kierowców, mowa tu zarówno o pojazdach krajowych, jak i tych sprowadzanych z innych państw. Najwięcej jest hybrydowych modeli marek Toyota i Lexus. Za około 30 tysięcy złotych można kupić używaną Toyotę Prius z II generacji. Za nieco wyższą kwotę można natomiast nabyć inne japońskie modele – Auris lub Yaris. Jeżeli chodzi o używane samochody hybrydowe Lexusa, są one droższe, nawet te, które mają spory przebieg. Ich ceny zaczynają się od ok. 60 tysięcy złotych. Z tego względu może lepiej nieco dołożyć i kupić nową, najtańszą, hybrydową Toyotę?

zobacz także:  Ile zarabia kierowca Ubera? Ile zarabia taksówkarz?

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

W tej kwestii zdania są podzielone. Samochody hybrydowe mają swoje plusy i minusy. Wśród zalet wymienia się głównie korzyści dla środowiska, mniejsze spalanie benzyny, ale i większą moc silników. Niestety są to auta jak na polskie warunki bardzo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić, a też nie wszyscy chcą zaciągać wysoki kredyt na samochód. W innych krajach zakup takich pojazdów hybrydowych jest premiowany, np. w postaci ulg podatkowych, czy niższych opłat za parkowanie. W Polsce, póki co, takich rozwiązań brakuje.

1 komentarz

  1. pep pisze:

    Hmm…autor w ogóle nie sprawdził cen..”Obecnie najtańszy model hybrydy to Toyota Auris, która kosztuje nieco powyżej 60 tysięcy złotych” – nie. Za tyle dostaniemy zwykłą benzynę. Najtańszy Auris w hybrydzie, teraz, po zniżkach kosztuje 77400…
    Najtańsza hybryda to Yariska. Niech autor sam sprawdzi.
    Temat fajny, ale trzeba się przyłożyć trochę jak chce się pisać i nie wprowadzać w błąd.

Dodaj Twój komentarz