czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje frezowanie CNC? Rodzaje frezowania CNC a cena

narzędzia do frezowania

Na jakie koszty trzeba być przygotowanym, zlecając frezowanie CNC? Jakie rodzaje takiej obróbki skrawaniem można zastosować?

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to obróbka materiałów skrawaniem wykonywana za pomocą frezarki. W procesie tym narzędzie wykonuje ruch obrotowy, ruch posuwowy natomiast wykonywany jest także przez narzędzie lub przez przedmiot obrabiany.

CNC to skrót od Computerized Numerical Control. Oznacza to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Frezowanie CNC to termin obejmujący wszystkie metody frezowania, które obsługiwane są komputerowo.

Jakie są koszty frezowania CNC?

Ile kosztuje taka obróbka skrawaniem? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ ceny u poszczególnych wykonawców się różnią, a dodatkowo są uzależnione od wielu różnych czynników. Dlatego frezowanie CNC oraz cenę najlepiej skonsultować ze specjalistami (np. frezujemy.com), którzy zastosują indywidualne podejście do konkretnego zlecenia. Koszt zależy od rodzaju obrabianego materiału, jego grubości, długości linii frezowania. Może też zależeć od wielkości zamówienia – zdarza się, że nawet gdy wykonawca podaje cennik, to ceny są tak naprawdę orientacyjne i w przypadku większych zamówień są niższe.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Ile płacą młodzi kierowcy, seniorzy?

Nie możemy więc odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie kosztuje frezowanie CNC. Spróbujmy jednak podać przybliżony przedział cenowy takiej usługi. W przypadku obróbki stosunkowo miękkich materiałów, takich jak drewno, sklejka, MDF, PCV spienione, cena frezowania za metr to 5-8 zł, gdy grubość materiału nie przekracza 5 mm. Przy grubości do 10 mm jest to już 7-10 zł, do 20 mm15-20 zł, do 30 mm19-30zł.

Droższa jest obróbka twardszych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne: Plexi, PCV, HIPS, HPL, ABS. W takim przypadku do ceny, jaka obowiązuje przy materiałach miękkich, trzeba doliczyć średnio od 3 do nawet 10 zł. Najdroższe jest frezowanie materiałów takich jak aluminium, miedź, cyna czy mosiądz. W tym wypadku zapłacimy około 10 zł w przypadku materiału nieprzekraczającego 1 mm grubości.

Jakie są rodzaje frezowania CNC?

Pierwszym kryterium podziału frezowania na różne rodzaje jest rozmieszczenie ostrzy frezu. Frezowanie obwodowe, zwane inaczej walcowym, to takie, w którym oś frezu jest ulokowana w położeniu równoległym do obrabianej powierzchni. W przypadku frezowania czołowego oś frezu zajmuje względem tej powierzchni położenie prostopadłe. Trzecim rodzajem jest frezowanie skośne. W tym wypadku oś frezu tworzy względem obrabianej powierzchni kąt w przedziale od 0 do 90 stopni.

zobacz także:  Co to jest popyt? Co to jest podaż? Przykłady

Możemy wyróżnić też odrębne rodzaje frezowania ze względu na konstrukcję. Frezowanie swobodne (inna nazwa to jednostronne) to takie, w wyniku którego powstaje tylko jedna powierzchnia. Na skutek frezowania niepełnego (dwustronnego) natomiast powstają dwie powierzchnie obrobione. Ostatnim typem jest frezowanie pełne (trójstronne), w którym równolegle powstają aż trzy obrobione powierzchnie.

Istnieje jeszcze jeden podział, mianowicie pod względem kinematycznym. Tutaj wyróżniamy frezowanie przeciwbieżne, kiedy kierunek pracy narzędzia jest przeciwny do kierunku ruchu przedmiotu obrabianego, oraz frezowanie współbieżne, gdy kierunek ruchu przedmiotu obrabianego jest zgodny z kierunkiem ruchu pracy narzędzia.

Dodaj Twój komentarz