wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła, czy to opłacalne rozwiązanie?

Mężczyźni zakładają panele fotowoltaiczne na dachu

Odnawialne Źródła Energii zyskują na popularności, coraz więcej osób inwestuje w OZE, albo z pompy ciepła, mimo że nie są to tanie inwestycje. Jak dokładnie wykładają koszta instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła – przedstawimy w poniższym artykule.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Rachunki za energię w dobie kryzysu energetycznego rosną, co sprawia, że inwestycja w panele PV wydaje się bardziej opłacalna. Ile dokładnie kosztuje budowa paneli PV? Całkowity koszt instalacji jest różny w zależności od firmy wykonawczej, jakości paneli oraz tego ile ma ich dokładnie być. Warto przejrzeć oferty firm, które zajmują się instalacją fotowoltaiki, np. www.eco-team.pl/oferta/instalacje-fotowoltaiczne doradcy będą w stanie oszacować koszty budowy za nas.

Koszta związane z budową wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak rząd aktywnie promuje odnawialne źródła energii, więc można skorzystać z państwowych dotacji i ulg, które pozwolą obniżyć całkowity koszt inwestycji fotowoltaicznej, ale też przyspieszą jej zwrot nawet o kilka lat.

Co składa się na koszt fotowoltaiki?

Cena jest uzależniona od mocy instalacji, ale też od modułów fotowoltaicznych, które są podstawowym elementem konstrukcji. W koszta należy też wliczyć okablowanie, akcesoria czy montaż paneli PV. Cena samych paneli może się wahać w zależności od producenta, najtańsze panele można kupić za 4 tysiące za 1kW.

zobacz także:  Leasing czy najem długoterminowy samochodu? Co się bardziej opłaca dla przedsiębiorców?

Co się składa na cenę pompy ciepła?

Koszty związane z instalacją pompy ciepła, zupełnie, jak w przypadku fotowoltaiki będą się różnić w zależności od producenta, ale także od rodzaju pompy, klasy energetycznej budynku czy jego parametrów (czy wystarczy jedna pompa ciepła). Znaczenie ma także to, czy pompa ma służyć tylko do podgrzewania wody użytkowej czy do ocieplania całego domu.

Na rynku jest wiele rodzajów pomp ciepła, będą się one różnić źródłem ciepła (górne i dolne). Dolne źródła pobierają energię z powietrza, gruntu czy wody, górne z nawiewów, kaloryferów lub z ogrzewania podłogowego. Wyróżniamy:

  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła,
  • wodno-wiatrowe pompy ciepła.

Koszt instalacji pompy ciepła zaczyna się od 20 tysięcy dla domu o średniej wielkości. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty związane z montażem m.in. kotłowni. Inwestycja w pompy ciepła powinna zwrócić się po mniej więcej 8 latach, wszystko zależy od faktycznego zużycia energii.

Czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę z pompą ciepła?

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła wydaje się dobrym rozwiązaniem w domach, gdzie występuje problem z niską autokonsumpcją fotowoltaiki, pompa ciepła pozwala na lepsze wykorzystanie nadprogramowej energii z paneli PV. Ponadto jednoczesny montaż fotowoltaiki i pompy ciepła sprawia, że będzie dostępna większa ilość dotacji państwowych. Początkowy koszt podwójnej inwestycji może być zawrotny, w końcu to suma wcześniej wspomnianych kwot, co sprawia, że takie połączenie może nas wynieść prawie 90 tysięcy złotych (kwota może być nawet wyższa w zależności od parametrów). Istnieje jednak możliwość skorzystania z programów:

  • Moje Ciepło,
  • Mój Prąd,
  • Czyste Powietrze.
zobacz także:  Gdzie szukać pomocy, gdy masz polisolokatę? Co musisz wiedzieć o polisolokacie?

Przy unowocześnieniu starego domu można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dotacje pozwolą obniżyć kosz inwestycji nawet o połowę.

komentarze 2

  1. Anka pisze:

    Fotowoltaika i pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie. Sami korzystaliśmy z dotacji i jesteśmy super zadowoleni z tej opcji 🙂

  2. W. pisze:

    No, moim zdaniem jak już inwestować w elektromobilność to na całego. Pompa ciepła z fotowoltaiką to bardzo fajne rozwiązanie 😀

Dodaj Twój komentarz