Coraz więcej słyszy się o tym, że firmy nie kupują samochodów, a wynajmują. Na czym polega taki długoterminowy wynajem aut? Czy się opłaca?
- Czym jest długoterminowy wynajem samochodów?
- Zasady wynajmu długoterminowego auta
- Czy wynajem długoterminowy się opłaca?
Czym jest długoterminowy wynajem samochodów?
Zasada działania najmu długoterminowego jest stosunkowo prosta. Chodzi o to, że w jego ramach klient otrzymuje fabrycznie nowy samochód. Zdarza się oczywiście, że był on w salonie pokazowy, ma więc mały przebieg, ale minimalne zużycie elementów. Samochód jest przez użytkownika eksploatowany przez określony czas. Tak mniej więcej 2-5 lat. Oczywiście wiele zależy od umowy. Po jej zakończeniu auto jest zwracane do firmy i ona zajmuje się jego sprzedażą. Bywa i tak, że firma, która wcześniej wynajmowała pojazd sama go wykupuje. Jednak rzadko kiedy się to opłaca. Dlaczego? Głównie z powodu ceny. Podczas wynajmu opłaca się tylko wynajem. Nie ma w racie opłaty za rynkową wartość pojazdu.
Zasady wynajmu długoterminowego auta
To, co ważne w przypadku najmu długoterminowego auta to kwestia tego, że jest ono nabywane bez wkładu własnego. Właśnie to odróżnia go od leasingu. Co więcej, firmy decydujące się na najem długoterminowy nie tracą zdolności kredytowej. Plusem jest to, że decydując się na takie rozwiązanie ma się zapewniony darmowy serwis, wszelkie bieżące przeglądy, wymianę i przechowywanie opon. Często nawet ubezpieczenie. W razie jakichś problemów – samochód zastępczy. W zależności od tego, jak wysokie chce się ponieść opłaty – można wybierać spośród różnej klasy samochodów. Jest jednak pewne ale… chodzi o limit kilometrów.
Nie każdy odbierze to jako wadę, ale nie ma co się oszukiwać. Fakt, że ma się w umowie zawarty limit kilometrów sprawia, że można poczuć się nie do końca wolnym. Co więcej, rocznego limitu kilometrów należy perfekcyjnie pilnować. Jeśli przejedzie się więcej, niż zostało założone, wówczas za każdy nadprogramowy kilometr należy zapłacić. Ile? Jest to około 20-30 groszy. Czy to dużo czy mało? To już zależy do tego, ile się pojedzie ponad możliwość.
Czy wynajem długoterminowy się opłaca?
Wśród zalet wynajmu długoterminowego mamy więc brak konieczności wniesienia wkładu własnego, choć przy autach luksusowych może się zdarzyć. Ponadto miesięczne raty są niskie, bowiem nie spłaca się wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy nie trzeba wykupować samochodu, można wybrać nowy. Nie trzeba martwić się ubezpieczeniem, przeglądami, serwisem. W ich czasie można liczyć na auto zastępcze. Niestety w ten sposób nie można korzystać z używanych samochodów i obowiązuje limit kilometrów. Po skończeniu umowy wypożyczalnia bacznie sprawdza, czy pojazd nie został ponadnormatywnie zniszczony. Czy w takim razie najem się opłaca?
Oczywiście, że tak. O ile nie chce się wykupić samochodu i nie ma ryzyka, że przekroczy się limit kilometrów. Jeśli nie jeździ się zbyt dużo, to znacznie lepiej jest postawić w firmie na wynajem niż na leasing operacyjny, który wymaga wysokich opłat. Taki kredyt samochodowy wpływa też negatywnie na zdolność kredytową. Zastanowić się nad nim powinny zwłaszcza ta firmy, które mają dużą flotę. Zwłaszcza, że wynajem gwarantuje, że po skończeniu umowy można mieć nowe auto. Nie trzeba martwić się o wykup pojazdu, który właściwie jest już dość mocno wyeksploatowany.