środa, 21 kwietnia 2021
HotMoney
banknoty posadzone na grządce

Posiadając oszczędności, warto rozważyć dostępne możliwości ich pomnażania. Popularnym sposobem jest wpłacanie pieniędzy na lokaty. Jest to w pełni bezpieczne wyjście, które gwarantuje nam zysk, a przy tym nasz kapitał nie traci na wartości ze względu na inflację.

Lokaty terminowe, rentierskie, dynamiczne… Czym są?

Rodzajów lokat bankowych jest bardzo wiele, w dodatku różnią się między sobą dość znacząco. Warto zatem wiedzieć na jakich zasadach działania opierają się te produkty bankowe, aby móc je odpowiednio wykorzystać w celu pomnażania swoich oszczędności.

Lokaty terminowe polegają na tym, że lokujemy swoje środki pieniężne na z góry określony czas w banku, który w wyznaczonym terminie ma obowiązek zwrócić je nam wraz z naliczonymi odsetkami. Ten rodzaj lokat dzieli się na lokaty odnawialne i nieodnawialne. Oznacza to, że pieniądze mogą do nas wrócić lub ponownie zostać wykorzystane przez bank, a tym samym przynieść nam ponownie zysk.

Lokata rentierska różni się od terminowej tym, że czas jej trwania jest znacznie dłuższy, a bank systematycznie wypłaca nam naliczone odsetki w wyznaczonych odstępach czasu.

Lokata dynamiczna pozwala nam (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych) na wycofanie pieniędzy z banku przy jednoczesnym zachowaniu dotychczas naliczonych odsetek. Bardzo często oprocentowanie tych lokat wzrasta wraz z długością trwania lokaty.

Nest Lokata Witaj – Nest Bank

Oprocentowanie tej lokaty wynosi 4% w skali roku, a okres jej trwania to 3 i 6 miesięcy. Jest to jednak oferta skierowana wyłącznie do nowych klientów Nest Banku, którzy decydują się na otwarcie w nim konta. Aby z niej skorzystać, musimy podjąć decyzję o założeniu lokaty w ciągu 30 dni od otwarcia konta bankowego.

Lokata Happy – Idea Bank SA

Jednym z banków, które oferują najwyższe oprocentowanie jest także Idea Bank SA. Lokata Happy gwarantuje nam oprocentowanie wynoszące 4% w skali roku. Nie musimy przy tym zakładać konta w tym banku, a samą lokatę można założyć online. Okres trwania lokaty to 3 miesiące.

eKonto z lokatą – mBank

Ta oferta, podobnie, jak propozycja Nest Banku, skierowana jest wyłącznie do nowych klientów, którzy po raz pierwszy otwierają konto w mBanku. Dzięki niej możemy pomnożyć swoje oszczędności o 3,5 % w skali roku. Ponadto jest to lokata na 3 miesiące, automatycznie odnawialna.

Lokata bezkarna – BGŻOptima

Bank BGŻOptima również oferuje lokatę dla nowych klientów, zapewniając im oprocentowanie wynoszące 3,5 % w skali roku. Dodatkowym atutem jest gwarancja wypłaty naliczonych odsetek, w przypadku, gdy zdecydujemy się na wcześniejsze zamknięcie lokaty i pobranie swoich pieniędzy.

 

Ponadto zobacz tutaj całą listę lokat, by przekonać się, które banki oferują najkorzystniejsze warunki.

komentarze 2

    Dodaj Twój komentarz