piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje abonament rtv? Dla kogo zniżka na abonament RTV?

abonament-rtv-ile-kosztuje

Abonament RTV jest opłatą mającą na celu realizowanie misji publicznej telewizji i radia. Zgodnie z polskim prawem, każdy posiadacz sprawnego odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego musi go zarejestrować w ciągu 14 dni od zakupu i regularnie wnosić opłaty. Zobacz, ile kosztuje abonament RTV w 2019 roku oraz kto może liczyć na zniżki?

Ile kosztuje abonament RTV?

O wysokości opłaty RTV decyduje co roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zaś instytucją odpowiedzialną za jej pobieranie jest Poczta Polska. W 2019 roku cena abonamentu RTV została utrzymana na poziomie z ubiegłego roku. Oznacza to, że za jeden miesiąc korzystania z radioodbiornika powinniśmy zapłacić 7 zł, a za radio i telewizję 22,70 zł. Jednak płacenie za każdy miesiąc osobno, nie jest zbyt korzystne. Dużo bardziej opłaca się pokryć koszty abonamentu RTV za kilka miesięcy z góry. Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2019 roku prezentuje się następująco:

  • za dwa miesiące – 13,60 zł (radio), 44,05 zł (radio i TV),
  • za trzy miesiące – 20,15 zł (radio), 65,35 zł (radio i TV),
  • za sześć miesięcy – 39,90 zł (radio), 129,40 zł (radio i TV),
  • za rok – 75,60 zł (radio), 245,15 zł (radio i TV).
zobacz także:  Rynek finansowy. Rynek kapitałowy. Rynek pierwotny.

Jak widać, na zniżki na abonament mogą liczyć osoby, które opłacają z góry okres dłuższy niż jeden miesiąc. Takie same stawki będą obowiązywać w roku 2020.

telewizor-abonament-rtv-znizki-na-abonament

Alternatywy dla standardowej telewizji

Zanim przejdziemy do kolejnych informacji na temat abonamentu RTV, mamy ciekawostkę. Programy telewizyjne, filmy i seriale możesz oglądać online, w internecie za pośrednictwem platformy VOD. Player.pl jest dobrym przykładem alternatywy dla standardowej telewizji, umożliwiającym dostęp do takich kanałów jak TVN, Discovery Channel, Ale Kino+ oraz wiele innych. W ten sposób możesz oglądać telewizję „na żywo”, w laptopie czy w smartfonie. Ile to kosztuje? Choć konieczne jest wykupienie abonamentu, dostępnych jest kilka pakietów, których wybór można dopasować do swoich możliwości i potrzeb. Najtańszy z nich to jedynie 10 zł.

Jak opłacić abonament RTV?

Opłatę abonamentową należy uiścić do 25 dnia każdego miesiąca. Po zarejestrowaniu radioodbiorników i telewizorów, otrzymamy książeczkę z numerem rachunku, na który powinniśmy dokonywać wpłat. Warto pamiętać, że posiadając kilka telewizorów w jednym gospodarstwie domowym, uiszczamy opłatę tylko za jeden odbiornik. Inaczej wygląda to w przypadku przedsiębiorców, oni płacą za każde urządzenie w firmie osobno.

zobacz także:  Jak założyć konto dla obcokrajowca? Jakie banki oferują rachunek dla cudzoziemców?

Abonament RTV – kary

Mimo obowiązku wnoszenia opłaty za abonament, wiele osób wciąż nie rejestruje nowo nabytych radioodbiorników i telewizorów. Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu RTV? Może ona wynieść nawet trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli 681 złotych!

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

Warto pamiętać, że nie wszyscy są zobowiązani do regularnego wnoszenia opłat za radio i telewizję. Zatem, kto jest zwolniony z opłat RTV? Między innymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia, a także seniorzy po 75 roku życia. Zwolnieni z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych są także kombatanci, będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, a także członkowie rodzin pozostali po kombatantach. Abonamentu RTV nie muszą opłacać także osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej i bezrobotni.

Jest to dość spora grupa, jednak takie osoby, aby uzyskać zwolnienie od opłat abonamentowych, zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz odpowiednie oświadczenie.

Dodaj Twój komentarz