środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ile kosztują studia? Ile kosztuje akademik, jakie opłaty za studia zaoczne, dzienne, wieczorowe?

Sala wykładowa

Bez względu na to, czy wybierzesz studia dzienne, czy zaoczne, musisz liczyć się z ponoszeniem pewnych opłat. A ile tak naprawdę kosztują studia? Na co studenci muszą się przygotować? Sprawdzamy.

Studia dzienne, zaoczne, wieczorowe – ile kosztują?

W teorii jest to proste. Jeśli studiujesz na uczelni państwowej, nie musisz opłacać czesnego. A gdy zdecydujesz się na studia na uczelni prywatnej, będziesz zobligowany do ponoszenia comiesięcznych opłat, których wysokość zależy m.in. od kierunku.

Ponadto studia niestacjonarne, np. wieczorowe oraz podyplomowe, zawsze są płatne na uczelniach państwowych. Dlatego nie zawsze kontynuowanie nauki jest darmowe.

Dodatkowo, nawet jeśli wybierzesz bezpłatne studia dzienne, konieczne może okazać się ponoszenie pewnych kosztów. Począwszy od wykonania zdjęcia do legitymacji studenckiej lub zdjęcia dyplomowego, a zakończywszy na płaceniu za powtarzanie semestru.

Można jednak starać się o stypendia: naukowe, sportowe, socjalne, które pomogą w regularnym płaceniu czesnego. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to nie koniec wydatków…

zobacz także:  Ile zarabia lekarz, a ile pielęgniarka?

Koszty akademików, mieszkań na wynajem

O ile nie studiujesz w rodzinnym domu, musisz pomyśleć o zakwaterowaniu. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem były akademiki. To, ile zapłacisz za pokój, zależy przede wszystkim od miasta oraz od uczelni – nie da się podać jednej kwoty, choć najczęściej ceny zaczynają się od 300 zł, a kończą w granicach 700 zł.

Czy to dużo? To zależy. Warto pamiętać, że to cena za pokój. Studenci nie muszą martwić się o wodę, prąd czy Internet. Konsekwencją tego jest natomiast korzystanie ze wspólnych kuchni i łazienek. Ponadto najdroższe są pokoje jednoosobowe, najtańsze 3-4 osobowe, choć wtedy nie zawsze wiadomo, na kogo się trafi.

Co więcej, ze względu na to, że w wielu miastach akademiki zlokalizowane są w znacznej odległości od uczelni, coraz więcej studentów wynajmuje mieszkania w ich pobliżu. Zwykle jest to kosztowniejsze, ale znacznie bardziej wygodne rozwiązanie.

Inne wydatki podczas studiów

Niestety, to jeszcze nie koniec wydatków związanych ze studiowaniem. Uwzględnić należy także wydatki związane z jedzeniem, które przeciętnie na jedną osobę wychodzą 500-600 zł miesięcznie. Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, to dojazd na uczelnię. Zwykle studenci podróżują autobusami, co wiąże się z koniecznością zakupu biletu miesięcznego na jedno lub kilka miast.

zobacz także:  Jak porównać darmowe konta osobiste? Jak działa ranking kont osobistych?

Na koniec trzeba wziąć pod uwagę są koszty związane z zakupem książek, podręczników, pomocy naukowych. Nawet ich skserowanie może okazać się dużym wydatkiem, jeśli na każde zajęcia potrzebujesz kilku skryptów.

Czy studiowanie może być darmowe? Niestety nie. Nawet jeśli nie opłacasz czesnego, to wszystkie „poboczne” wydatki z tym związane mogą być dużym obciążeniem dla portfela. Dlatego coraz więcej osób, nawet kształcących się na studiach dziennych, podejmuje pracę, aby móc uniezależnić się od pomocy rodziców.

Dodaj Twój komentarz