Rosnący trend na ekologiczne produkty sprawia, że coraz częściej wybierając kosmetyki, sięgamy po te naturalne. A ile one kosztują, czy rzeczywiście są droższe od tych tradycyjnych? I czy naprawdę warto je kupować?
Ile kosztują kosmetyki ekologiczne?
Wiele osób zarzuca producentom naturalnych kosmetyków, że zawyżają ceny ze względu na eko-modę. A od czego tak naprawdę zależy cena kosmetyków naturalnych i dlaczego zazwyczaj są one droższe niż popularne kremy z drogerii?
Przede wszystkim w kosmetykach naturalnych nie stosuje się chemii, a surowce pochodzenia roślinnego, które muszą być dobrej jakości i uprawiane zgodnie z określonymi normami. To wszystko znacząco wpływa na cenę takich kosmetyków. Kosztowne może okazać się również uzyskanie certyfikatu potwierdzającego jakość naturalnych produktów, a do tego dochodzą jeszcze koszty badań. Nie można również zapomnieć o opakowaniach takich kosmetyków, najczęściej szklanych słoiczkach czy tekturowych pojemnikach, które są droższe niż plastikowe czy foliowe opakowania. To wszystko sprawia, że ceny naturalnych balsamów i kremów są nawet kilkukrotnie wyższe od tych tradycyjnych z drogerii.
Jednak naturalna pielęgnacja nie zawsze musi być droga, w końcu kosmetyki ekologiczne można wykonać samodzielnie, za grosze, receptury znajdziemy na ecoandwell.pl. Wystarczy poświęcić trochę czasu i zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników, połączyć je i gotowe!
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać?
A po co płacić więcej za naturalne kosmetyki, skoro można kupić tańsze, drogeryjne, które również nawilżają i oczyszczają skórę? Można…, jednak warto pamiętać, że kosmetyki ekologiczne, w przeciwieństwie do tych drugich, raczej nie uczulają, nie powodują wyprysków, zaskórników i nie wysuszają skóry. Kosmetyki naturalne bazują na składnikach roślinnych, podczas gdy do produkcji kosmetyków tradycyjnych wykorzystuje się pochodne ropy naftowej, parafiny czy silikony. Dlatego też skład ekologicznych produktów jest dużo krótszy i prostszy, a zawarte w nich substancje są często lepiej wchłaniane przez skórę.
Dla przykładu domowy balsam do ust może składać się tylko z miodu, cynamonu i wosku pszczelego, natomiast w tym tradycyjnym znajdziemy oleje, płynną parafinę, wosk mineralny, glicerynę czy sztuczne aromaty i wiele innych.
Co ważne, kosmetyki naturalne są uniwersalne – ich zapachy i konsystencja pozwalają na to, aby stosowały je zarówno kobiety, jak i mężczyźni czy dzieci. Do tego, kupując takie produkty, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ opakowania tych produktów nadają się do recyklingu.
Skoro wierzymy w korzyści płynące ze zdrowego trybu życia, diety bogatej w naturalne składniki czy sprzątania domu za pomocą naturalnych środków czyszczących, uwierzmy również w skład dobrych, ekologicznych kosmetyków. Dla swojego zdrowia, kondycji skóry, a także dla środowiska…
Za jakość zawsze trzeba będzie płacić! Ja kupiłam kosmetyki i nie żałuję, zdecydowanie warto spróbować!
Ja muszę używać tylko ekologicznych, bo jestem uczulona praktycznie na wszystko… Ale polecam, kosmetyki z dobrym składem są lepsze dla naszej skóry itp.