poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ile będą kosztować samochody przyszłości?

lamborghini

Technologia stosowana do produkcji samochodów rozwija się w niesamowitym tempie. To, co uchodziło za szczyt techniki 10 lat temu, dzisiaj jest już normą. Często mówi się o samochodach przyszłości, pomysły, które niegdyś brzmiały jak opowieści z filmów science-fiction dzisiaj wydają się być w zasięgu ręki. Jak będą wyglądały samochody za kilkanaście lat? Ile będą kosztowały samochody przyszłości?

Jakie będą samochody przyszłości?

Sam wygląd tych pojazdów jest kwestią drugorzędną, najistotniejsze jest bowiem to, w jaki sposób będziemy mogli z nich korzystać. Już teraz najnowocześniejsze samochody są wyposażone w system, który wyręcza kierowcę np. w czasie poruszania się w korku. Każdy kierowca wie, jak uciążliwe jest ciągłe wciskanie sprzęgła i powolne poruszanie się o zaledwie kilka metrów do przodu. Nowoczesne samochody mają za zadanie robić to samodzielnie, dając nam możliwość zajęcia się w tym czasie czymś innym, np. czytaniem lub inną formą relaksu. Może się wydawać, że to niesamowite osiągnięcie, tymczasem to dopiero początek.

zobacz także:  Znalazłeś tańsze ubezpieczenie samochodu? Kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Samochody przyszłości mają być w 100 procentach elektryczne, autonomiczne oraz skomunikowane ze światem. Oznacza to, że do poruszania się nie będzie im już potrzebny kierowca, a dzięki łączności z internetem będą mogły samodzielnie parkować np. na obrzeżach miast. Już teraz inżynierowie pracują nad stworzeniem technologii, które na to pozwolą, a marka Tesla udostępniła pierwsze algorytmy, dzięki którym samochód samodzielnie pokonuje trasę wytyczoną przez nawigację.

Jak samochody przyszłości zmienią świat?

Jak łatwo się domyślić, pojazdy, które będą w stanie poruszać się samodzielne bez wątpienia bardzo mocno wpłyną chociażby na krajobraz miast. Biorąc pod uwagę to, że nie będzie nimi kierował człowiek, a komputer, nie będą już potrzebne znaki ani sygnalizacja świetlna. Na pewno wpłynie to na wygląd miast. Prawdopodobnie znikną ogromne, wielopoziomowe parkingi, gdyż samochód po odwiezieniu nas na wybrane miejsce będzie mógł odjechać, nie blokując tym samym ulic. Istnieje szansa, że znikną dzięki temu korki, jednak droga do takiego stanu rzeczy jest jeszcze daleka.

Co ciekawe największym problemem nie jest stworzenie systemów, które pozwolą na to by auta działały niemal bezobsługowo. Od strony technicznej to wszystko jest bardziej realne, niż nam się wydaje. Problem stanowi jednak przystosowanie obowiązującego prawa do nowej rzeczywistości. Pytania o to, jak rozstrzygać sytuację, w której dojdzie do kolizji pomiędzy samochodem prowadzonym przez człowieka a autonomicznym jest nadal nierozstrzygnięte. Być może w przyszłości nie będzie można już w ogóle prowadzić samochodu.

zobacz także:  Co to jest opłata klimatyczna?

Ile może kosztować samochód przyszłości?

To pytanie jest bardzo trudne i nie ma na nie jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Póki co niektóre koncerny samochodowe, np. Volvo szacują, że wykupienie opcji wyposażenia posiadającego niezbędne kamery, czujniki, radary i lidary do jazdy autonomicznej może kosztować około 40 tysięcy złotych.

Dodaj Twój komentarz