niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Studia zaoczne – ile kosztują, jakie kierunki są najtańsze a jakie kosztują najwięcej?

Studentka czyta książkę

Jak wynika z raportów, osób, które studiują lub są absolwentami wyższych uczelni stale przybywa. Nie powinien dziwić ten fakt, gdyż w każdym z miast w naszym kraju powstają coraz to nowe prywatne uczelnie i kierunki kształcenia. Przeczytaj jaki jest koszt studiów zaocznych i które kierunki są najdroższe, a które najtańsze.

Gdzie studiuje się najdrożej?

Studia zaoczne nigdy nie były tanie, więc pozwolić sobie mogą na nie tak naprawdę tylko ci studenci, którzy jednocześnie uczą się i pracują. Jednym z wyjść z sytuacji jest zaciągnięcie kredytu studenckiego i przelanie go na konto studenckie. O ile studiujący w mieście zamieszkania nie mają problemem z lokum, tak studenci z innych miast muszą pomyśleć o wynajmie mieszkania lub o akademiku. A to jak wiadomo generuje dodatkowe koszty. Czasem warto zastanowić się nad kredytem mieszkaniowym, ale nie wiadomo czy banki chętnie go udzielą.

Najwięcej trzeba zapłacić za studia w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz pomorskim. Średnia miesięczna opłata wynosi tu 1,9 tys. zł. W województwie świętokrzyskim i podkarpackim koszty studiów są o wiele niższe, gdyż oscylują między 1,5 tys. zł.

zobacz także:  Ile kosztuje węgiel? Od czego zależy cena węgla?

Jakie kierunki studiów są najdroższe?

Jednym z najdroższych kierunków studiów zaocznych jest stomatologia – tu studenci muszą liczyć się z kosztami około 12 tys. zł za jeden semestr. Także przyszli lekarze i farmaceuci sporo zapłacą za swoją edukację (od 8-10,2 tys. zł za semestr). Koszty studiów na akademii muzycznej również nie należą do tanich, gdyż jest to około 4 tys. zł za semestr.

Kierunki neutralne takie jak techniczne i rolnicze kosztują jedynie 1,5 tys. zł za semestr. Po nich można wymienić inżynierię biomedyczną, rybactwo oraz ogrodnictwo – tu koszty to jedynie 1,4 tys. zł za semestr. Warto wiedzieć, że studia niestacjonarne są tak bardzo drogie dlatego, że liczy się tu popularność studiów, a także miejsce gdzie znajduje się dana uczelnia i czy ma ona konkurencję.

Drugi kierunek studiów- gdzie jest najdrożej?

Jak wiadomo za drugi kierunek studiów należy zapłacić i to nawet wtedy kiedy pierwszy studiowaliśmy na uczelni państwowej. Nie dziwi zatem fakt, że studenci jako pierwszy kierunek studiów wybierają zwykle ten najdroższy. Ponadto ci, którzy nie znajdą się w gronie 10% najlepszych studentów, za drugi kierunek zapłacą nawet 22 tys. zł.

zobacz także:  Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Od czego zależy wysokość OC? Jak obniżyć ubezpieczenie OC?

Wiele uczelni, w tym politechnika, kieruje się zasadą, że jeśli program studiów zaocznych jest tak samo rozbudowany jak studiów dziennych, za edukację należy zapłacić tak samo dużo. 1,6 tys. zł zapłaci student elektrotechniki, energetyki, technologii chemicznej i transportu. Najdrożej wypada tu architektura i urbanistyka, gdyż studia te kosztują od 3,5-3,8 tys. zł. Nie dziwi to, że kierunki inżynierskie i techniczne są tak drogie – istnieje przecież konieczność wyposażenia laboratoriów w najnowocześniejsze urządzenia. Pewnym paradoksem jest fakt, że drugie studia stacjonarne na kierunku przyrodniczym są nawet droższe niż gdyby studiowało się w trybie zaocznym. Weterynaria to koszt 5tys. zł za semestr. Na studiach magisterskich wiele zapłaci się za biotechnologię, dietetykę oraz technologię żywności, gdyż jest to koszt nawet 4 tys. zł za semestr.

Ile kosztuje ekonomia zaocznie?

Ekonomia to jeden z bardziej neutralnych kierunków studiów zaocznych, jednak wcale nie oznacza to, że należy on do tanich. Warto porównać ceny w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Warszawski uniwersytet wypada tu najdrożej, gdyż za rok nauki należy zapłacić ponad 6 tys. zł (800 zł miesięcznie). Alternatywą w pierwszej kolejności będzie tu Poznań – koszty zaocznego studiowania ekonomii w tym mieście to kwota 3,6 tys. złotych.

zobacz także:  Ile kosztuje przegląd samochodu? Co warto wiedzieć o przeglądzie auta?

Dodaj Twój komentarz