czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Gość Niedzielny niebywale popularny! Historia, nakład, skąd taka popularność?

Przeglądanie gazety

Gość Niedzielny to jeden z najpopularniejszych katolickich tygodników w Polsce. Posiada on niemal 100-letnią tradycję, a zainteresowanie tym tytułem wcale nie spada, wręcz przeciwnie. Jaka więc jest historia Gościa Niedzielnego i dlaczego jest on taki popularny?

Powstanie Gościa Niedzielnego

Pierwszy Gość Niedzielny został wydany 9.09.1923 r. przez Administrację Apostolską Śląska. Pomysłodawcą był ks. August Hlond, a ks. Teodor Kubina, pisał większość tekstów do tygodnika. Rok później redaktorem naczelnym został ks. Józef Gawlina. Dzięki jego staraniom udało się zwiększyć nakład czasopisma do niemal 40 tysięcy egzemplarzy. W 1926 roku pojawił się nowy naczelny – ks. Alojzy Siemieniak, który był na tym stanowisku aż do wybuchu II wojny światowej. W tym też roku pojawił się Mały Gość Niedzielny, który przeznaczony był dla najmłodszych czytelników.

Gość Niedzielny po wojnie

Po zakończeniu II wojny światowej wznowiono wydawanie tygodnika. Redaktorem naczelnym został wtedy ks. Klemens Kosyrczyk. Rozszerzył się zakres kolportowania tygodnika poza Górny Śląsk. Gościa Niedzielnego można było kupić także na Dolnym Śląsku oraz na Śląsku Opolskim. W 1952 roku władze komunistyczne zakazały działalności tygodnikowi. Rok później Gościem Niedzielnym kierował z góry narzucony ksiądz, co było bojkotowane przez środowisko duchownych. Dopiero w 1956 roku pismo powróciło do rąk katowickiej kurii biskupiej. Nie oznaczało to jednak końca kłopotów. Władze komunistyczne limitowały bowiem nakład czasopisma.

zobacz także:  Co się dzieje z rosyjską walutą - jak sytuacja z Rublem?

W 1981 roku Gość Niedzielny stał się tygodnikiem ogólnopolskim, który skierowany był nie tylko do mniej wykształconych Polaków, ale także do tych bardziej wymagających czytelników. W stanie wojennym pismo musiało kolejny raz zawiesić działalność, by wznowić ją w marcu 1982 roku.

Popularność Gościa Niedzielnego

Gość Niedzielny cieszy się obecnie dużą popularnością. Spora w tym zasługa ks. Marka Gancarczyka, który w 2003 roku został redaktorem naczelnym. W 2018 roku otrzymał on Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „uczynienie z Gościa Niedzielnego najpoczytniejszego tygodnika w Polsce”. W tym samym roku abp. Wiktor Skworc odwołał z funkcji ks. Gancarczyka powołując na stanowisko naczelnego ks. Adama Pawlaszczyka.

Tematyka Gościa Niedzielnego

Początkowo tematyka tygodnika krążyła wokół wydarzeń związanych z Górnym Śląskiem, później Gość Niedzielny zyskał miano pisma ogólnopolskiego, przez co zmieniła się nieco podejmowana tematyka. Tytuł ten określany jest jako tygodnik opinii. Podejmowane w nim tematy dotyczą spraw związanych nie tylko z religią, ale też społeczeństwem, polityką, ekonomią, historią czy medycyną.

Nakład Gościa Niedzielnego

Obecnie średni nakład tygodnika wynosi przeszło 180 tysięcy egzemplarzy, z czego średnio sprzedaje się blisko 120 tysięcy. Gościa Niedzielnego można kupić nie tylko w kościołach, ale też w kioskach i salonach Empik, co z pewnością zwiększa sprzedaż wśród osób, które nie są praktykującymi katolikami, a czytają pisma wydawane przez różne środowiska.

zobacz także:  Ile kosztuje pozwolenie na broń? Kto może starać się o pozwolenie na broń?

komentarze 2

  1. Monika pisze:

    Gość Niedzielny przestaje być kojarzony jedynie z kościołem. Faktycznie można tam przeczytać sporo ciekawych felietonów czy wywiadów, niekoniecznie związanych z religią.

  2. czytelnik pisze:

    Musze przyznać, że miałem w rękach kilka razy Gościa Niedzielnego i faktycznie widziałam w nim całkiem interesujące artykuły. Warto czytać czasopisma, które przedstawiają różne punkty widzenia.

Dodaj Twój komentarz