wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Gdzie są płacone podatki przy delegowaniu pracowników do Niemiec?

Budynek parlamentu w Niemczech

Coraz więcej Polaków decyduje się na pracę w Niemczech, przedsiębiorcy często korzystają z opcji czasowego delegowania pracowników za granicę. Jak to wygląda od strony prawnej, czy delegowany do Niemiec pracownik podlega rozliczeniom podatkowym w Polsce, czy w Niemczech?

Czy przy delegowaniu pracowników do Niemiec trzeba opłacać ZUS?

Zwykle pracodawca jest zobowiązany do tego, by opłacać podatek i składki ZUS przy oddelegowanym do Niemiec pracowniku. Pracownik, który zostaje oddelegowany do Niemiec lub innego kraju Unii Europejskiej, dalej podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Należy jednak spełnić do tego określone warunki, żeby płacić za ZUS w Polsce, pracownik w Niemczech musi wykonywać taką samą pracę, jaką robiłby w Polsce. Oddelegowanie pracownika nie może przekroczyć 24 miesięcy, po tym czasie zasady co do płacenia podatku i ZUS-u zmieniają się, istnieje jednak możliwość wydłużenia delegacji do 5 lat. Przed rozpoczęciem delegowania, pracodawca musi złożyć wniosek o A1, więcej o tym, jak wygląda delegowanie pracowników do Niemiec szerzej opisują artykuły na Bartmanlegalupdates.com.

Czy przy delegowaniu pracowników trzeba opłacać podatki?

Sytuacja podatkowa wygląda trochę inaczej i to, czy pracodawca musi potrącać podatek dochodowy w Polsce przy pracownikach delegowanych do Niemiec, zależy od wielu różnych czynników. W sytuacji, w której pracownik postanawia zostać dłużej w innym kraju, sprawia, że rosną szansę na to, że inne państwo uzyska prawo do opodatkowania jego dochodu. Jeśli pracownik przebywa w Niemczech powyżej 183 dni, musi on zapłacić podatek dochodowy w Niemczech (który naliczany jest od pierwszego dnia pobyt, liczą się tu także dni wyjazdu/przyjazdu!). Jeśli pracownik nie przekroczy tego okresu, rozlicza się on w Polsce.

zobacz także:  ZUS czy KRUS - jakie warunki trzeba spełnić, aby przejść z ZUS do KRUS?

Zasada ta nie obowiązuje, jeśli w Niemczech powstaje zakład pracodawcy lub jeśli pracodawca wysyła swoich pracowników do innej firmy w ramach umowy. Jeśli jednak pracownik na terenie Niemiec w ciągu 12 miesięcy będzie przebywać krócej niż 183 dni, to pracodawca powinien pobierać zaliczkę na odprowadzenie podatku dochodowego w Polsce.

O czym musi pamiętać pracodawca przy delegowaniu pracowników do Niemiec?

Żeby wysłać pracowników, nie wystarczy tylko złożenie wniosku o A1, pracodawca ma obowiązek poinformować także Zollamt, niemiecki urząd celny, niemiecki urząd skarbowy i meldunkowy. Możliwe, że specyfika branży będzie wymagała także powiadomienia innych urzędów, warto skonsultować to z prawnikiem, który specjalizuje się w niemieckim prawie pracy.

Podsumowując, podatki i składki ZUS są odprowadzone w Polsce, jeśli oddelegowanie pracownika nie trwa zbyt długo. Po upływie 183 dni składki ZUS nadal odprowadzone są w Polsce, ale podatek dochodowy już w Niemczech. Natomiast po upływie dwóch lat, podatek, jak i składki ubezpieczeniowe będą już odprowadzane tylko w Niemczech.

1 komentarz

  1. lola pisze:

    Polska firma powinna płacić podatki w Polsce. Wszyscy się rozjeżdżają po świecie, a później się dziwią, że w tym kraju jest, jak jest.