sobota, 7 grudnia 2024
HotMoney

Dla kogo jest faktoring? Profil działalności firmy, a rodzaj faktoringu

ludzie przy stole

Faktoring to usługa, z której do niedawna korzystały przede wszystkim duże firmy, a obecnie decydują się na nią także małe oraz nowo powstałe przedsiębiorstwa. Wiele osób zastanawia się, dla kogo jest to dobre rozwiązanie i kiedy warto się nim zainteresować? Czy profil działalności ma w tym wypadku znaczenie? Jakie są rodzaje faktoringu?

Faktoring – co to?

Faktoring jest usługą polegająca na powierzeniu finansowania faktur przychodowych wystawianych klientom z odroczonym terminem płatności faktorowi. W praktyce wygląda to tak, że jeśli nasza firma wykonała zlecenie, za które wynagrodzenie według umowy ma otrzymać dopiero po dwóch lub trzech miesiącach, to możemy przekazać je do faktora, który wypłaci nam należność w ciągu jednej doby.

Usługi faktoringowe są dostępne dla wszystkich, korzystać z nich mogą zarówno małe, jak i duże firmy. Firmy faktoringowe kierują swoje oferty nawet do mikroprzedsiębiorców, a więc jednoosobowych działalności gospodarczych oraz freelancerów. Co ciekawe, z faktoringu korzystać mogą także zupełnie nowe firmy oraz start-upy. Tego typu przedsiębiorstwa zazwyczaj nie mogą liczyć na np. kredyt w banku na dobrych warunkach, dlatego też faktoring jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.

zobacz także:  Ile kosztuje wyprawka szkolna? Jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka?

Rodzaje faktoringu

Aby móc dopasować odpowiednią ofertę faktoringu do swojej działalności, najpierw należy wiedzieć jakie są rodzaje faktoringu. Podstawowe rodzaje faktoringu to:

  • faktoring bez regresu (właściwy, pełny) – w tym wypadku faktor sam stara się wypłatę należności od dłużnika, co oznacza, że bierze na siebie ryzyko związane z jego niewypłacalnością;
  • faktoring z regresem (niewłaściwy, niepełny) – faktor wykupuje od klienta należności, jednak nie bierze odpowiedzialności w przypadku ich niewypłacalności, przez co klient musi ich dochodzić samodzielnie;
  • faktoring mieszany – ten rodzaj jest połączeniem dwóch powyższych w związku z czym obowiązek dochodzenia należności od klienta leży po obu stronach, a więc faktora oraz firmy korzystającej z jego usług;
  • faktoring odsetkowy – firma korzystająca z usług faktoringu otrzymuje zaliczkę stanowiącą znaczną część wartości faktury, a rozlicza się ją w momencie spłaty należności przez klienta. Za czas, w którym firma korzysta z finansowania naliczane są odsetki;
  • faktoring dyskontowy – faktor wypłaca firmie od razu należność za fakturę, jednak jest ona pomniejszona o wyznaczone przez niego opłaty, prowizje oraz odsetki.
zobacz także:  Przekop Mierzei Wiślanej, Nowy Jedwabny Szlak... - przegląd 15 lipiec 2019

Widać zatem, że bardzo ważne jest zawarcie odpowiedniej umowy faktoringu, która będzie odpowiadała potrzebom naszej firmy.

Jakie firmy najczęściej korzystają z faktoringu?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który rodzaj faktoringu jest najlepszy dla danego profilu działalności. Nie mniej można wskazać, jakie firmy często korzystają z tego rozwiązania. Bez wątpienia jest dobra opcja dla firm działających w branżach, w których istnieje ryzyko niewypłacalności kontrahentów. Faktoring powinny wziąć pod uwagę także firmy stosujące odroczone terminy płatności. Faktoring to także sposób na znalezienie pewnego źródła finansowania dal swojego przedsiębiorstwa.

komentarze 4

  1. Amanda pisze:

    Takie są czasy, że coraz częściej trafia się na nieuczciwych kontrahentów, którzy mają problem z płatnościami. Wychodzi na to, że ten faktoring w ich przypadku nie jest taki zły.

    • dudek pisze:

      Faktoring to już często jest konieczność. Ja przez ostatni rok chyba ze 20 faktur finansowałem.

  2. Monika pisze:

    mamy z mężem faktoring i tam zamieniamy faktury na gotówkę

  3. Tomasz pisze:

    Proszę nie utożsamiać faktoringu z windykacją, faktor nie jest zainteresowany finasnowaniem faktur, które są wątpliwe. Faktoring ma na celu sfinansowanie zrealizowanej sprzedaży (faktury) przed terminem wymagalnośći, natomiast na pewno nie możemy tu mówić o skupie wierzytelności, które od razu możemy założyć że będą wymagały czynności windykacyjnych.

Dodaj Twój komentarz