wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Czym jest recesja gospodarcza?

obliczanie-wydatkow

Coraz częściej dochodzą do nas głosy ekonomistów, którzy mówią o nadchodzącej recesji. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest to zjawisko gospodarcze i jakie skutki może oznaczać. Zapraszamy do lektury! 

Co to recesja gospodarcza? 

Definicja recesji gospodarczej mówi o spadku działalności gospodarczej ogólnie, który trwa minimum dwa kwartały. Można więc powiedzieć, że jest to jedna z faz cyklu związanego z koniunkturą, cechująca się spadkiem PKB oraz ujemnym wzrostem gospodarczym. 

W praktyce recesja gospodarcza oznacza wzrost bezrobocia, obniżenie wynagrodzeń oraz zmniejszenie konsumpcji i bieżących wydatków związanych np. z jedzeniem, rozrywką, ubraniami czy podróżami. 

Recesja gospodarcza może doprowadzić do problemów i bankructw przedsiębiorstw, zubożenia społeczeństwa, obniżenia zdolności kredytowej i obniżenia poziomu życia. Ważne jest więc, by wdrożenie pomocowych narzędzi odbyło się szybko, tak by zminimalizować skutki tego niechcianego zjawiska.

Czy recesja gospodarcza w Polsce w 2023 jest realna?

Większość Polaków zadaje sobie pytania dotyczące stanu polskiej gospodarki, recesji czy wzrostu gospodarczego. Warto więc zaznaczyć, że zdania ekonomistów co do wystąpienia recesji gospodarczej w Polsce są podzielone. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że przed naszym krajem trudny czas i warto się na niego przygotować.

zobacz także:  Kredyty we frankach - co nowego w 2019 roku? Gdzie frankowicze mogą szukać pomocy?

Badania pokazują, że II połowa 2022 przyniosła kurczenie się polskiego przemysłu oraz znaczący spadek ekonomicznej aktywności. Przede wszystkim za ten stan rzeczy odpowiadała napięta sytuacja międzynarodowa oraz szalejąca inflacja. Czynniki te w dalszym ciągu są obecne w naszym życiu, dlatego też trzeba sobie zdawać sprawę z mniejszej aktywności przemysłu. 

Spora grupa ekspertów wskazuje na połowę roku 2023 jako na moment, w którym recesja w Polsce może wystąpić. Warto jednak zaznaczyć, że nie przewidują oni krachu gospodarki czy powtórki z czarnego czwartku, a ryzyko mniejszych kryzysów, jak recesja podażowa czy techniczna, czyli skutkująca spadkiem PKB przez co najmniej dwa następujące po sobie kwartały. 

Jakie są skutki recesji gospodarczej?

Recesja gospodarcza wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami. Możemy do nich zaliczyć:

 • znaczny wzrost bezrobocia,
 • obniżoną wydajność pracy,
 • ujemny wzrost gospodarczy,
 • spadek dochodów obywateli, 
 • obniżenie nakładów inwestycyjnych,
 • zmniejszenie popytu konsumpcyjnego.

Jak zwalczyć recesję? 

Do zwalczenia recesji gospodarczej potrzebny jest czas. To on ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu jej skutków. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia recesji powinno wiązać się z uruchomieniem polityki stabilizacyjnej, inaczej zwanej antyrecesyjną. Przykładem takich działań jest zmniejszenie socjalnych wydatków, obniżenie firmowych podatków czy stóp procentowych. 

zobacz także:  Czy pomoc finansowa Afryce ma sens?

Odpowiednia polityka pieniężna i fiskalna wraz z narzędziami polityki stabilizacyjnej pozwalają na uniknięcie wystąpienia recesji, a jeśli to niemożliwe na złagodzenie jej skutków. Warto także zaznaczyć, że w Polsce recesja gospodarcza nie występuje często i jej dość rzadkim zjawiskiem. Ostatnio spotkaliśmy się z nią w trakcie pandemii, jednak miała ona delikatne oblicze. 

komentarze 3

 1. Kacper pisze:

  Skutki recesji gospodarczej są przerażającej, mam nadzieję, że nigdy do niej w Polsce nie dojdzie!

 2. Pablo pisze:

  Jak tak patrzę na te skutki recesji gospodarczej, to aż się odechciewa… Może nie będzie z nami aż tak źle, ale za dobrze raczej też nie będzie

 3. alicja pisze:

  Coraz więcej ekspertów ostrzega przed recesją gospodarczą, a patrząc na sytuację i to co się dzieje z miejscami pracy czy cenami za żywność jestem w stanie sobie wyobrazić, że ten czarny scenariusz się spełni 🙁

Dodaj Twój komentarz