poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Pieniądze w dłoniach

Wcześniejsza spłata kredytu to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Niektórzy dostają podwyżki, dziedziczą majątki, ich sytuacja finansowa ulega polepszeniu, zatem mogą szybciej uregulować zaciągnięte zobowiązania. Ale czy to się opłaca? Czy warto wcześniej spłacić kredyt?

Wcześniejsza spłata kredytu – czy jest możliwa?

Kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Jest to zagwarantowane w ustawie o kredycie konsumenckim. Wcześniejsza spłata może dotyczyć części lub całości zobowiązania. Niektóre banki naliczają jednak do takiej usługi dodatkową prowizję za stracone odsetki. Nie w każdym przypadku tak jednak jest. Jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej warto sprawdzić, czy dana instytucja finansowa dolicza do tego jakieś koszty. Zdarza się, że banki nie pobierają z tego tytułu opłat. Informacje o przedwczesnym regulowaniu zobowiązań można znaleźć w internecie, wcześniejsza spłata kredytu analizowana jest w poradnikach na ktory.pl, warto do nich zerknąć.

Wcześniejsza spłata kredytu – czy jest opłacalna?

Przeważnie wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego jest opłacalna. Klient nie musi już co miesiąc ponosić kosztów, odciążony zostaje jego domowy budżet, poprawie ulega sytuacja finansowa. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie osoby, których finanse w ostatnim czasie wzrosły, bo np. dostali podwyżkę w pracy czy odziedziczyli po kimś majątek. Wcześniejsza spłata kredytu zazwyczaj dotyczy zobowiązań konsumenckich. Trudniej byłoby uregulować kredyt hipoteczny, ponieważ ten przeważnie zaciągany jest na kilkadziesiąt lat i na olbrzymie kwoty, ale i takie sytuacje się zdarzają.

zobacz także:  Jak zarobić na emeryturę? Jak inwestować, oszczędzać, by mieć wyższą emeryturę?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – jak wygląda?

Kredyt można spłacić wcześniej na kilka sposobów. W przypadku zobowiązań na niższe kwoty, kredyt gotówkowy można spłacić jednorazowo. Jeśli natomiast spłacamy większe zobowiązania, wówczas warto rozważyć nadpłacanie kredytu gotówkowego. Polega to na spłacaniu wyższych rat, niż było to ustalone w harmonogramie. Wiele banków dopuszcza taką możliwość. Wówczas kredyt zostanie spłacony szybciej, a ponadto niższe będą jego koszty. Jest jeszcze całkowita spłata kredytu gotówkowego przed terminem, która dotyczy niemałych kwot. Jeśli jednak dysponujemy sporymi środkami, które pozwolą na pozbycie się zobowiązań, warto z tego skorzystać, by w ostatecznym rozrachunku, zaoszczędzić na tym.

Jak spłacić kredyt wcześniej?

Takie informacje powinny być zawarte w umowie kredytowej. Z reguły nie jest to czynność trudna do przeprowadzenia. Wystarczy skontaktować się ze swoim bankiem i skonsultować swoje zamiary. Warto przy tym dopytać o ewentualne koszty takiej wcześniejszej spłaty. Przeważnie do umowy dodaje się aneks, który klient musi podpisać. Omawiany jest również termin i sposób wcześniejszej spłaty. Przeważnie kredyt można uregulować, wykonując przelew lub wpłacając należne pieniądze w oddziale banku.

zobacz także:  Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt/pożyczkę?

Dodaj Twój komentarz