środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Czy sprzedawać mieszkanie przez pośrednika? Kiedy skorzystać z pomocy doradcy ds. nieruchomości?

Bloki mieszkalne

Sprzedaż mieszkania nie jest taka łatwa jak mogłoby się wydawać i każdy kto planuje to zrobić, musi się do tego odpowiednio przygotować. Ogłoszenie o sprzedaży może przynieść różny skutek i często takie czekanie może potrwać. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkową pomoc ze strony pośrednika nieruchomości. Czy to opłacalne? Kiedy warto jest skorzystać z pomocy pośrednictwa nieruchomości?

Jak sprzedać mieszkanie?

Decyzja o sprzedaniu mieszkania może zapaść z wielu różnych przyczyn, między innymi powodem może być zakup nowego lokum w innej, lepszej lokalizacji czy też z racji przeprowadzki. Do wyboru mamy tutaj dwie opcje – sprzedaż samodzielną oraz przez biuro pośrednictwa nieruchomości. Najczęściej decydujemy się na tę pierwszą opcję, która jednocześnie wymaga od nas większych nakładów pracy, w postaci przygotowania odpowiedniego ogłoszenia ze wszystkimi detalami i przyjęciem odpowiedniego planu sprzedaży. W drugim przypadku cały ciężar związany z procesem sprzedaży zostaje złożony na barkach firmy pośredniczącej. Niewątpliwie jedno jest pewne – aby dobrze i w miarę szybko sprzedać mieszkanie, trzeba się bardzo postarać.

zobacz także:  Kto może pomoc w spłacie chwilówki? Sposoby na wyjście z długów

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie napotykają osoby chcące sprzedać mieszkanie, jest nieodpowiednie przygotowanie się do tego. Chodzi tutaj nie tylko o szczegółowe rozpisanie oferty z uwzględnieniem wszystkich ważnych informacji (w tym także tych o stanie prawnym czy technicznym), jak również właściwe przygotowanie samego mieszkania. Gdy dajemy zdjęcie do ogłoszenia, widok bałaganu czy brudu z pewnością nie będzie czymś, co przyciągnie potencjalnych klientów, a niestety często się można z takimi ogłoszeniami spotkać. Z tego też powodu często zadanie to oddaje się specjalistom, którzy wiedzą jak pokazać mieszkanie w najkorzystniejszym świetle, a także dopilnują wszystkich formalności.

Co daje pomoc pośrednictwa nieruchomości?

Doradca nieruchomości to coraz częstszy wybór osób, które chcą w szybki i korzystny sposób sprzedać swoje mieszkanie. Chodzi tutaj nie tylko o przygotowanie dobrego ogłoszenia, razem ze zdjęciami, ale także odpowiednią reklamę oraz rzecz jasna właściwe przygotowanie samego mieszkania, zarówno pod względem wizualnym, jak i prawnym. Dokona on prawidłowej wyceny nieruchomości, a także dopilnuje, by wszelkie umowy prawne były w odpowiednim brzmieniu i z zabezpieczeniem interesów sprzedającego. Doradca ds. nieruchomości posiada także bogatą wiedzę o rynku nieruchomości, co pozwoli lepiej dopasować ofertę do potencjalnych klientów.

zobacz także:  Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy - dedykowane systemy, udogodnienia, koszty.

Jakie są koszty pomocy doradcy nieruchomości?

Choć korzystanie z pomocy biura nieruchomości ma wiele plusów, które za tą możliwością przemawiają, mają one też swoje minusy, a największym z nich są koszty. Żeby skorzystać z pomocy pośrednika trzeba mu za to zapłacić, szczególnie gdy dojdzie taka sprzedaż do skutku, ale i wtedy, gdy do niej nie dojdzie. Dzieje się tak, ponieważ zlecając sprzedanie mieszkanie, przerzucamy wszelkie koszty promocji na doradcę ds. nieruchomości, a gdy do transakcji nie dojdzie, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia kosztów włożonych w reklamę. Dodatkowo w przypadku udanej sprzedaży, wysokość prowizji za usługę określana jest na podstawie wartości dokonanej sprzedaży i zazwyczaj wynosi ona 2-4%.

Czy opłaca się sprzedawać mieszkanie przez agencję nieruchomości?

Na to pytanie powinniśmy sami sobie odpowiedzieć, ale wiele będzie zależało zarówno od naszego podejścia, danej agencji nieruchomości, a także zawartej z nią umowy. Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, nie ma się co oszukiwać – samodzielne działanie może przynieść marny skutek, zwłaszcza że mamy dość ograniczone możliwości. Doradca nieruchomości może więcej, ma odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz zaplecze, które pozwala mu przygotowanie oferty sprzedażowej. Poza tym sprzedaż przez biuro to także bezpieczeństwo, ponieważ doradca zanim podejmie się sprzedaży musi sprawdzić stan prawny nieruchomości, dzięki czemu uniknie się późniejszych kłopotów. Można mieć też pewność, że przygotują on odpowiednią umowę, zgodną z prawem.

zobacz także:  Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Czy więc opłaca się sprzedawać mieszkanie z pomocą doradcy ds. nieruchomości? Tak i nie, w zależności od naszych potrzeb i możliwości. Ale jak bardzo nam zależy i mamy na to środki – pomoc specjalistów będzie lepszym rozwiązaniem.

komentarze 2

  1. Samdi pisze:

    Pośrednik sprzedaży nieruchomości może bardzo pomóc, uważam, że warto skorzystać z usług takiej osoby. Samemu trudno np. wycenić nieruchomość.

  2. Monika pisze:

    Ja sprzedawałam mieszkanie bez pośrednika i tak samo kupowałam. Ominęły mnie koszty związane z prowizją dla agenta nieruchomości, więc wyszłam na plus.

Dodaj Twój komentarz