niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Czy można dostać kredyt na spłatę ZUS, US?

monety w miedzianym naczyniu

Przedsiębiorca co miesiąc jest zobligowany do płacenia składek w Urzędzie Skarbowym oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu może on m.in. korzystać z zasiłku chorobowego. Co się jednak stanie, kiedy zalega się z opłatami? W dzisiejszym artykule poruszymy konsekwencje zalegania z opłatami oraz odpowiemy na pytanie, czy można dostać kredyt na spłat ZUS i US.

Czym grożą długi w ZUS i US?

Przedsiębiorca musi pilnować regularnego płacenia ZUS i US, ponieważ zaległości mogą skutkować tym, że skorzystanie z płatnego zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego będzie niemożliwe. Jeśli zadłużenia będą długotrwałe, a przedsiębiorca będzie regularnie zalegał z opłatami, to może skończyć się to egzekucją komorniczą i zajęciem konta bankowego.

Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy mogą naliczać także odsetki, przez co wysokość długu będzie się powiększać wraz ze zwłoką. Zadłużony przedsiębiorca nie może także brać udziału w przetargach, ponieważ jego firma będzie widniała w rejestrze jako zadłużona. Najgorszą konsekwencją zalegania z opłatami w powyższych instytucjach jest jednak utrata zdolności kredytowej – przedsiębiorcy mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu dla firmy.

zobacz także:  Podatek od wyprowadzki Exit Tax – kiedy w Polsce?

Jak sprawdzić stan zadłużenia w ZUS i US?

Instytucje takie jak Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie informują o zaległościach finansowych, oraz naliczonych odsetkach. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy nie zalegamy z opłatami, musimy udać się do odpowiedniej placówki lub złożyć stosowny wniosek o wydanie zaświadczenia. Ponadto saldo konta w ZUS, jak i US jest dostępne na stronie PUE (Platforma Usług Elektronicznych) oraz w e-Urzędzie Skarbowym.

Czy można dostać kredyt na spłatę zadłużeń w US i ZUS?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, długotrwałe zwlekanie z płatnościami może skutkować utratą zdolności kredytowej, przez którą otrzymanie kredytu może być utrudnione. W teorii można uzyskać środki na spłatę ZUS i US, jednak nie ma czegoś takiego jak kredyt na US i ZUS. Osoby, którym zależy na wyrównaniu zaległości w instytucji państwowej, najczęściej decydują się na kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel, lecz nie jest to łatwe. Po pierwsze, o kredyt mogą wnioskować firmy, które na rynku istnieją od dłuższego czasu, co najmniej od pół roku. Zatem, jeśli firma przedsiębiorcy ma problemy finansowe już na samym początku swojej działalności, może nie otrzymać pomocy finansowej. W większości banków warunkiem otrzymania kredytu na firmę jest jednak niezaleganie ze składkami w instytucjach państwowych, niektóre z nich zgadzają się udzielić kredyt gotówkowy, który jest bezpośrednio przelewany na konto urzędu, warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca jest wtedy zobowiązany przedstawić zabezpieczenie w postaci np. majątku firmy.

zobacz także:  Co to jest abolicja podatkowa? Abolicja ZUS?

Jak poradzić sobie z zalegającymi składkami w ZUS i US?

Instytucje państwowe często pozwalają przedsiębiorcom rozłożyć zadłużenia na raty, to prawdopodobnie jedna z korzystniejszych dla przedsiębiorcy opcji. Kolejną opcją jest odroczenie terminu spłaty zaległych składek, a w przypadku całkowitej niewypłacalności firmy można ubiegać się o abolicję, czyli częściowe umorzenie zobowiązania.

Kredyt na spłatę ZUS można otrzymać, jednak nie jest to proste, możliwe, że łatwiej byłoby złożyć wniosek o pożyczkę na spłatę składek, ponieważ instytucje pozabankowe nie oczekują zaświadczenia o zaleganiu w opłatach, choć naszym zdaniem to powinna być ostateczność. Dużo lepszym wyborem będzie rozłożenie spłat na raty, jeśli jest to możliwe.

Dodaj Twój komentarz