piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Konto walutowe – kiedy opłaca się założyć, ile kosztuje?

banknot

Konto walutowe może się przydać w bardzo wielu sytuacjach. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy za granicę, ani nie zarabiamy w obcej walucie, to warto zainteresować się kontem walutowym. Tego typu rachunek można otworzyć w większości banków, jednak warto zwrócić uwagę, na to czy wiążą się z tym jakieś opłaty.

Kiedy warto założyć konto walutowe?

Sytuacji, w których bez pieniędzy w walucie innej niż złotówki trudno sobie poradzić jest naprawdę wiele. Najtrudniej jest oczywiście za granicą, gdzie wszelkie płatności należy dokonywać w obowiązującej w danym kraju walucie. W niektórych wypadkach można posłużyć się kartą płatniczą, jednak narażamy się wtedy na spore koszty związane z przewalutowanie przez bank naszych oszczędności. Coraz częściej zdarza się także, że dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach przez internet, gdzie zmuszeni jesteśmy do zapłaty np. przy użyciu dolarów amerykańskich.

Wiele osób decyduje się także na przechowywanie oszczędności w walucie innej niż złotówki, mając nadzieję, że z czasem zmieni się jej kurs, co przyniesie im zarobek. Konto walutowe warto założyć także jeśli otrzymujemy stałe wsparcie finansowe od kogoś z zagranicy. Jak widać, powodów, by otworzyć taki rachunek jest całkiem sporo.

zobacz także:  Ranking kont osobistych grudzień 2019

Ile kosztuje konto walutowe?

Choć banki często zachęcają nas do założenia konta za darmo, to w praktyce niejednokrotnie okazuje się, że opłaty są, ale ukryte. Zanim więc podejmiemy decyzję, co do wyboru konkretnego banku, warto dokładnie przeanalizować tabele opłat i prowizji, warto również zajrzeć do rankingów kont walutowych.

Jakie są najczęstsze opłaty związane z prowadzeniem i korzystaniem z konta walutowego? Wypłaty pieniędzy z bankomatu za granica są zwykle bezpłatne, natomiast wykonanie tej operacji w Polsce będzie już kosztowało. W niektórych bankach trzeba zapłacić za przelewy walutowe. Także karta płatnicza może nas kosztować, czasem jest to nawet 10 zł miesięcznie. Co więcej, niektóre banki nie wydają w ogóle karty do konta walutowego. Można się także spotkać z warunkiem posiadania konta ROR w banku, w którym chcemy otworzyć konto walutowe. To może generować dodatkowe koszty.

Zakładanie konta walutowego

Samo założenie konta walutowego jest najczęściej bardzo proste. Wiele banków daje możliwość złożenia wniosku przez internet, dzięki czemu nie trzeba stawiać się osobiście w placówce. Obsługa tego rodzaju kont także nie różni się specjalnie od korzystania ze zwykłego konta osobistego. Klienci banków mają w tym wypadku dostęp do bankowości internetowej, dzięki której mogą dokonywać podstawowych operacji, takich jak przelewy, czy też sprawdzać stan środków znajdujących się na koncie.

zobacz także:  Kredyt odnawialny czy gotówkowy - co bardziej się opłaca?

Zamknięcie konta walutowego w większości przypadków może się odbyć bez podawania przyczyny i również jest możliwe dokonanie tego zdalnie, a dokładniej przez infolinię. Warto jednak pamiętać, że sam proces zamykania konta może trwać miesiąc i dojdzie do tego, gdy saldo na rachunku będzie zerowe bądź dodatnie.

Dodaj Twój komentarz