Nawet jeśli chcesz zaciągnąć szybką pożyczkę bez formalności, konieczne będzie spełnienie kilku… formalności. A dokładniej, dostarczenie dokumentów niezbędnych m.in. do weryfikacji twojej tożsamości. Dlatego sprawdź, czego banki wymagają do kredytu.
- Dowód osobisty
- Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu
- Informacja o innych zobowiązaniach
- Wyciąg z konta bankowego
- Wymogi do kredytu przy działalności gospodarczej
Dowód osobisty
Niezależnie od tego, czy starasz się o szybką pożyczkę gotówkową, czy o kredyt samochodowy, bank będzie wymagać od ciebie dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. W przypadku większych kwot, jak np. przy kredycie hipotecznym, dodatkowo potrzebny będzie także paszport. Wyjątkiem są obcokrajowcy, którzy nie posiadają dokumentu tożsamości wyrobionego w Polsce. Mogą wtedy przedstawić paszport, kartę stałego pobytu lub zgodę na pobyt tolerowany, aczkolwiek należy zaznaczyć, że nie każdy bank umożliwia weryfikację danych w ten sposób.
Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu
Im o wyższą kwotę się starasz, tym więcej formalności trzeba będzie spełnić. Jednym z podstawowych wymagań jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach oraz rodzaju zatrudnienia. Informacja o dochodach zwykle nie budzi wątpliwości, natomiast w drugim zaświadczeniu ważne jest ujęcie takich informacji jak typ umowy (o pracę, zlecenia dzieło), czas trwania (umowa na czas określony lub nieokreślony), a także staż pracy.
Zwykle wymagane jest, aby zaświadczenia te zostały wystawione przez pracodawcę. Tutaj ważne jest, aby sprawdzić, czy dokument ten musi być wypisany na druku bankowym. Warto też wiedzieć, że czasami warunkiem zaciągnięcia kredytu lub pożyczki jest jedynie podpisanie przez kredytobiorcę oświadczenia o wysokości zarobków.
Informacja o innych zobowiązaniach
Gdy starasz się o kredyt mieszkaniowy lub samochodowy na wysoką sumę, bank będzie chciał dokładnie zweryfikować twoją zdolność kredytową, aby ocenić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty. Tu lista dokumentów jest zróżnicowana, może obejmować m.in. umowy o inne kredyty i pożyczki, zakupy na raty, alimenty, a nawet stałe wydatki domowe, jak czynsz.
W przypadku, gdy starasz się o kredyt konsolidacyjny, wtedy podstawowymi dokumentami będą umowy kredytowe, a także harmonogramy spłat, co wynika ze specyfiki tego produktu bankowego.
Wyciąg z konta bankowego
Bank może również chcieć przeanalizować twoje wydatki, to, jak dysponujesz dostępnymi środkami. W jaki sposób? Robi to przy pomocy wyciągu z konta bankowego z ostatnich sześciu lub dwunastu miesięcy, który jest jednym z kolejnych wymogów. Chociaż, co ciekawe, akurat tym elementem łatwo jest „manipulować”, z czego chętnie korzystają zwłaszcza te osoby, które w przyszłości będą ubiegać się o przyznanie kredytu hipotecznego. W sieci znajdziesz wiele poradników, które radzą, jak dysponować pieniędzmi, aby stać się bardziej wiarygodnym w oczach banku i my polecamy z nich skorzystać.
Wymogi do kredytu przy działalności gospodarczej
W przypadku, gdy o kredyt stara się firma, nieco inna będzie lista wymaganych dokumentów. Wtedy musisz przygotować zaświadczenie o nadaniu nr REGON oraz NIP, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności. Oprócz tego należy przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego oraz ZUS o niezaleganiu z podatkami/składkami, oraz wypełnić formularz dla osób prowadzących działalność gospodarczą, który można znaleźć na stronie wybranego banku.