sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Gdzie po kredyt na dowód? Czy rzeczywiście wystarczy tylko dowód?

Rozsypane pieniądze i banknoty

Dla nikogo nie jest dziwne, że instytucje finansowe, w tym banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i pożyczają pieniądze tylko na dowód. Czy jednak zaciągnięcie kredytu tylko na podstawie dokumentu tożsamości jest tak naprawdę możliwe? Przeczytaj czego wymaga bank, by mógł udzielić kredytu.

Czy naprawdę można wziąć kredyt na dowód?

Aby rozważyć czy można wziąć kredyt na dowód musielibyśmy napisać czym różni się zaciągnięcie kredytu w banku od wzięcia zwykłej pożyczki gotówkowej w firmie pozabankowej. Już sama nazwa wskazuje na to, że kredyt można tylko i wyłącznie zaciągnąć w banku, natomiast pożyczyć pieniądze możemy w każdej instytucji pozabankowej. Pożyczkodawcą może zatem być osoba fizyczna jak i instytucja. Zasady spłacania pożyczki reguluje Kodeks Prawa Cywilnego, natomiast spłacania kredytu Prawo Bankowe. Mając już wyjaśnione różnice można przejść do odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest wzięcie kredytu na dowód?

zobacz także:  Rekomendacja T - co musisz wiedzieć kiedy starasz się o kredyt?

Niestety, mimo że jest to smutne, ale można zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowód na małą sumę pieniędzy. Bank oczywiście i tak sprawdzi wiarygodność klienta i jego wypłacalność. Jeśli natomiast jego historia kredytowa okaże się zła, bank, owszem, udzieli kredytu, ale prawdopodobnie na bardzo niekorzystnych warunkach.

Czy tylko dowód jest potrzebny, by dostać od banku pieniądze?

”Kredyt na dowód” to dość powszechne powiedzenie, ale warto wyjaśnić co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą i jak możliwe jest, by bank, aby pożyczyć pieniądze wymagał od klienta wyłącznie przedstawienia dokumentu tożsamości. Oprócz dowodu osobistego klient musi posiadać konto w banku, telefon komórkowy oraz adres e-mail. Na pewno dokument tożsamości jest potrzebny do złożenia wniosku, pozostałe dokumenty przedkłada się dopiero po wstępnej analizie kredytowej. Na podstawie dowodu osobistego bank może sprawdzić informacje niezbędne do udzielenia pożyczki.

W jakich bankach starać się o kredyt na dowód?

Jak już zostało wspomniane, kredyt na dowód jest możliwy tylko wtedy jeśli bank sprawdzi naszą historię kredytową i okaże się ona dobra. PKO Bank Polski posiada w swojej ofercie produkt jakim jest tak zwana Mini Ratka czyli kredyt gotówkowy udzielany od ręki tylko za okazaniem dowodu osobistego. Z kolei BGŻ PNP Paribas udziela kredytu gotówkowego nawet do 10 000 zł przez Internet. Jest to o tyle wygodne, że pieniądze na koncie klient może mieć już w ciągu 15 minut. Bardzo korzystną ofertę kredytu gotówkowego ma także Alior Bank wraz ze swoją pożyczką zimową. Jest to kredyt bez prowizji z RRSO 12,27%.

zobacz także:  Uziemione Boeingi, Baza podatników VAT... - przegląd 12 marzec 2019

Kredyt na dowód – jakie zagrożenia?

Mimo, że wzięcie kredytu na dowód jest bardzo wygodne, niestety bywa też niebezpieczne. A dlaczego? Ponieważ do tej pory często można było założyć rachunek bankowy i konto osobiste online tylko na podstawie skanu dowodu osobistego. Istniała więc możliwość zaciągnięcia kredytu na osobę trzecią. To przecież w dowodzie osobistym znajdują się główne informacje potrzebne kredytodawcy do udzielenia pożyczki. Warto dlatego zawsze dobrze zabezpieczać skan dowodu osobistego. A jak to zrobić? Przede wszystkim należy mieć świadomość do czego komuś będą potrzebne nasze dane osobowe. Wystarczy w skanie dokumentu tożsamości zamazać wszelkie informacje, które mogłyby okazać się zbędne do przeprowadzenia danej transakcji. Warto także w Biurze Informacji Kredytowej sprawdzić czy ktoś nie wziął na nas kredytu.

Oczywiście, mimo iż sam dowód wystarczy aby udzielić kredytu, nie oznacza to, że mamy bezkrytycznie podpisywać każdą umowę. Często instytucje finansowe udostępniają tak zwane umowy ramowe, z którymi przed podpisaniem właściwego dokumentu klient powinien się zapoznać.

1 komentarz

  1. Mercredi pisze:

    Nie ufam kompletnie firmom oferującym tego typu pożyczki. Parę lat temu stałam się ofiarom oszustwa i tym bardziej trzymam się z daleka od takich źródeł pieniędzy.

Dodaj Twój komentarz