Pożyczki pozabankowe to produkty, które cieszą się sporą popularnością, ponieważ są łatwo dostępne. Firmy pożyczkowe mają wobec klientów mniejsze wymagania niż banki. Dotyczy to nie tylko zarobków, wydatków czy rodzaju pracy, ale i weryfikacji w bazach BIK i KRD. Czym więc jest pożyczka na oświadczenie i co warto o niej wiedzieć?
- Co to jest pożyczka na oświadczenie?
- Jak dostać pożyczkę na oświadczenie?
- Gdzie szukać pożyczki na oświadczenie?
- Pożyczka na oświadczenie – dla kogo?
Co to jest pożyczka na oświadczenie?
Pożyczka na oświadczenie to produkt finansowy oferowany głównie przez firmy pożyczkowe i parabanki. Stosują one uproszczoną weryfikację, zgodnie z którą zaświadczenia z pracy o zarobkach nie są wymagane. Wystarczające jest oświadczenie samego klienta o dochodach. Na tej podstawie przyznawana jest wnioskodawcy pożyczka o określonej kwocie i na konkretny czas.
Jak dostać pożyczkę na oświadczenie?
Pożyczki na oświadczenie o dochodach są łatwo dostępne. Oferują je głównie parabanki, które chwalą się formalnościami ograniczonymi do minimum. Aby móc wnioskować o taką pożyczkę należy spełniać kryterium wiekowe. Przeważnie jest to ukończone 18 lat, chociaż niektóre firmy wymagają, by wnioskodawcy mieli co najmniej 21 lat. Następnie należy podać łączną kwotę uzyskiwanych dochodów. Należy wziąć pod uwagę różne źródła, mogą to być zlecenia, świadczenia itd. Takie oświadczenie o dochodach będzie dla parabanku wystarczające, by ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy. Zdarza się, że mogą jeszcze paść pytania o status zamieszkania, liczbę osób w gospodarstwie domowym, osoby na utrzymaniu itp., chociaż nie jest to reguła.
Gdzie szukać pożyczki na oświadczenie?
Pożyczkę na oświadczenie można otrzymać głównie w parabankach. Stosują one minimum formalności, nie sprawdzają czy ktoś jest zadłużony, czy pracuje itp. Z tego względu dostępne są nawet pożyczki na oświadczenie bez BIK. Może się okazać, że dostaną ją nawet osoby zadłużone lub takie, które w przeszłości miały problemy z regularną spłatą zobowiązań. O pożyczką na oświadczenie o dochodach można wnioskować w stacjonarnych oddziałach firm pożyczkowych, przez telefon lub przez Internet. Szczególną popularnością cieszy się ten ostatni sposób. Dzięki niemu pożyczkę można otrzymać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wniosek przez Internet.
Pożyczka na oświadczenie – dla kogo?
O pożyczkę na oświadczenie starają się zazwyczaj osoby, które miały problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań i zostało to odnotowane w bazach BIK. Takie osoby przeważnie nie mają szans na otrzymanie kredytu w banku, ponieważ procedura weryfikacyjna w takich instytucjach jest bardzo skrupulatna. O takie pożyczki starać się mogą również osoby zadłużone. Parabanki najczęściej nie zaglądają do KRD i udzielają pożyczek nawet tym, którzy spłacają szereg innych zobowiązań.
Takie pożyczki są też łatwo dostępne dla osób, które mają niską zdolność kredytową. Chodzi tu głównie o emerytów, rencistów, studentów oraz innych wnioskodawców, którzy nie pracują na pełnym etacie, a jedynie dorabiają. Parabanki chętnie udzielają takich pożyczek na oświadczenie, ponieważ koszty pych produktów nie należą do najniższych, przez co firmy zabezpieczają się na wypadek braku spłaty.