Zastanawiasz się, czy warto kupić rolety zewnętrzne? Z jakim kosztem w ich wypadku należy się liczyć? Wyjaśniamy, czym są rolety zewnętrzne i ile mogą kosztować.
Co to są rolety zewnętrzne?
Zanim zajmiemy się sprawą kosztów rolet zewnętrznych, odpowiemy sobie na pytanie o to, czym właściwie są rolety zewnętrzne? To nic innego jak klasyczna zasłona okna, ale zbudowana z pancerza. Chowana jest w skrzynce, a po bokach umieszczona w prowadnicach.
Rolety zewnętrze spełniają wiele zadań. Przede wszystkim latem chronią przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Zimą zapobiegają utracie ciepła z pomieszczeń. Co więcej doskonale izolują od hałasów z zewnątrz. Co więcej, wiele z rolet może pełnić funkcję antywłamaniową. Zdarza się, że ubezpieczyciele wymagają ich przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Wyróżnić można kilka rodzajów rolet zewnętrznych. Różnią się między sobą miejscem i sposobem montażu. Rolety naokienne, jak sama nazwa mówi – montowane są na oknie we wnęce okiennej. Tego typu rolety najczęściej stosowane są w nowym budownictwie, a także w budynkach od dawna istniejących. Najlepiej je zakładać podczas wymiany okien na nowe.
Rolety natynkowe montuje się na murze lub we wnęce okiennej. W pierwszym wypadku nie ingerują w światło okna, w drugim – owszem. Można je zainstalować w każdym momencie. Niestety w przypadku mieszkań w blokach można spotkać się z odmową ze strony spółdzielni, zwłaszcza jeśli niedawno przeprowadzany był remont elewacji.
Rolety podtynkowe są niewidoczne. Skrzynka montowana jest jeszcze przed oknami, w specjalnie przygotowanej wnęce w nadprożu. Tego typu rolety można zamontować tylko i wyłącznie na początku budowy.
Podobnie sprawa się ma z roletami RKS, a więc z obudową wykonaną z ceramiki lub poliuretanu. Jednak w ich przypadku czas oczekiwania jest dość długi.
Ile kosztują rolety zewnętrzne?
W przypadku rolet zewnętrznych trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile mogą kosztować. Ich ceny zależą od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju rolet, jakie się wybierze. Poza tym istotne są ich wymiary, najdroższa roleta to ta na okno balkonowe czy tarasowe.
Nie bez znaczenia jest także materiał z jakiego zostały wykonane. PCV są tańsze niż aluminiowe. Ważne są i indywidualne parametry oraz funkcje, jakie proponuje dany producent. Można pokusić się i o rolety z blokadą w postaci rygli. Cena wzrośnie, ale bezpieczeństwo również.
W przypadku cen istotną rolę odgrywa sam napęd. Ręczny jest znacznie tańszy. Napęd elektryczny to zdecydowanie wyższy koszt. Jednak większa wygoda w stosowaniu. Najdroższe są rolety sterowane solarnie.
Warto wiedzieć, że sam koszt rolet to nie wszystko. Uwzględnić należy również ich montaż. Samodzielnie często jest to niemożliwe. Aby rolety nie utraciły na właściwościach należy właściwie pod nie przygotować otwory okienne. Nie mówiąc o montażu prowadnic, profili adaptacyjnych, skrzynki. Jeśli wybiera się rolety sterowane elektronicznie, wówczas trzeba wykonać odpowiednią instalację. Najlepiej, gdy ma osobny obwód. Dzięki czemu w razie awarii wyłącza się tylko rolety.
Na początku te rolety wyglądały dość ordynarnie i szpeciły dom, a teraz można to zrobić naprawdę ładnie. Myślę, że to praktyczne rozwiązanie.