piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje karta wędkarska? Kto i gdzie nie musi mieć karty wędkarskiej?

wedkarz-ryba-ile-kosztuje-karta-wedkarska

Wędkowanie z roku na rok uznawane jest za coraz droższe hobby. Zakup profesjonalnego sprzętu to nie jedyny wydatek związany z wędkarstwem. Trzeba liczyć się jeszcze z opłatami za kartę wędkarską, składkami członkowskimi i masą pozwoleń. Sprawdź, ile kosztuje karta wędkarska, a także czy można bez niej łowić.

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Jeśli chcesz wyrobić kartę wędkarską, musisz wnieść opłatę w wysokości 30 złotych na konto Polskiego Związku Wędkarskiego, w którego wodach będziesz wędkować. Dopiero wtedy, z potwierdzeniem przelewu, możesz udać się do siedziby najbliższego koła wędkarskiego, gdzie przystąpisz do egzaminu na kartę wędkarską. Po zdanym egzaminie otrzymasz oświadczenie, z którym musisz udać się do Urzędu Miejskiego, bądź Starostwa Powiatowego, gdzie otrzymasz kartę. Wydawana jest ona na miejscu, a jej koszt to około 10-15 złotych.

Kto nie musi mieć karty wędkarskiej?

Warto pamiętać, że nie wszyscy wędkujący, muszą posiadać taką kartę. Jest z niej zwolniona młodzież do 14 roku życia oraz cudzoziemcy, przebywający z Polsce czasowo. Ponadto warto pamiętać, że prawo do samodzielnego wędkowania, ma osoba, która ukończyła 14 lat, jednak młodzież do 16 roku życia nie może samodzielnie wędkować w nocy.

zobacz także:  Ile kosztuje rozwód?

karta-wedkarska-wedka

Kto jeszcze nie musi posiadać karty wędkarskiej? Osoby, które uprawiają amatorski połów ryb w stawach hodowlanych. Jednak muszą oni wcześniej uzyskać zezwolenie na połów w tych wodach.

Egzamin na kartę wędkarską

Jak wygląda egzamin na kartę wędkarską? Jest to test jednokrotnego wyboru, który składa się z 10 pytań. Obejmuje on znajomość przepisów określonych w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

A ile kosztuje egzamin na kartę wędkarską? Koszt egzaminu dla dorosłych mężczyzn to około 36 złotych, emeryci i renciści, a także młodzież w wieku od 16 do 24 lat zapłacą niecałe 19 złotych, z kolei kobiety i młodzież do 16 roku życia mogą przystąpić do niego za darmo.

Ile kosztuje karta wędkarska?

Ile kosztuje karta wędkarska? Zgodnie z tym co napisaliśmy wcześniej, za samo jej otrzymanie nie powinniśmy zapłacić więcej niż 80 złotych. Jednak posiadanie samej karty wędkarskiej nie uprawnia do połowu na wodach PZW… Potrzebna będzie nam jeszcze legitymacja członkowska (5 złotych), opłacone składki członkowskie (od 22 złotych do 90 złotych), a niekiedy także zezwolenie na aktualny rok kalendarzowy. Jeśli pierwszy raz wyrabiamy takie zezwolenie, będziemy musieli dodatkowo uiści opłatę wpisową, która wynosi około 25 złotych.

zobacz także:  Jak porównać darmowe konta osobiste? Jak działa ranking kont osobistych?

A ile kosztuje zezwolenie wędkarskie? Cennik zezwoleń wędkarskich ustala gospodarz łowiska, dodatkowo cena zależy od okresu, na jaki zostało wydane pozwolenie. Koszt takich zezwoleń zależy także od posiadanych ulg, na tańsze zezwolenie mogą liczyć seniorzy, młodzież oraz kobiety. Nie można zatem podać konkretnej ceny takiego zezwolenia. Dla przykładu, za 1 dzień łowienia możesz zapłacić 20 złotych, a za cały sezon 250 złotych.

Ile kosztuje karta wędkarska na cała Polskę?

Aktualnie, w każdym okręgu PZW w Polsce obowiązuje inna opłata za wędkowanie. Gdybyśmy chcieli zapłacić za wędkowanie we wszystkich 49 okręgach, musielibyśmy wydać majątek… Ponadto różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi okręgami również są bardzo duże. Dla przykładu, w kieleckim opłata roczna wynosi 94 złote, a w Nowym Sączu 310 złotych.

1 komentarz

  1. henryk pisze:

    to wyglada jak jakas paranoja

Dodaj Twój komentarz