poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Co to jest RRSO? Jak dobrze wybrać pożyczkę?

Liczny na kalkulatorze

Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że to nie wysokość pożyczki ani jej oprocentowanie mają największe znaczenie przy porównywaniu ofert. To, o czym większość z nich zapomina to tajemniczy wskaźnik kryjący się pod skrótem RRSO. Czym jest i dlaczego ma tak kluczowe znaczenie podczas zaciągania pożyczki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to znaczy RRSO?

Jest to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej i wbrew swojej nazwie, niewiele ma wspólnego z oprocentowaniem, którym banki oraz instytucje pozabankowe chcą zainteresować potencjalnych pożyczkobiorców. Stanowi on całkowity koszt danego produktu finansowego, jakie musi ponieść zaciągający go klient. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie tego wskaźnika. W tej sytuacji porównywarka pożyczek z RRSO ułatwi wybór pożyczki, uwzględniając wszystkie koszty związane z daną ofertą. Zatem zaciągnięcie kredytu nie ogranicza się wyłącznie do wypłacenia środków. Spłacane później zobowiązanie może niewiele lub znacząco różnić się od kwoty wyjściowej. Wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek poinformowania klienta o wysokości RRSO dla danej pożyczki lub kredytu. Oczywiście nie zaciągają ich specjaliści z dziedziny bankowości, zatem nie każdy rozumie, jak interpretować tę wartość. Dlatego, jeśli jest to niezrozumiałe, należy poprosić doradcę o dokładniejsze wyjaśnienia. RRSO zostało wprowadzone, w celu ujednolicenia zasad, na jakich banki oraz inne instytucje udzielają pożyczek i kredytów.

zobacz także:  Wyłudzenie kredytu jak się bronić, gdzie zgłosić wyłudzenie kredytu?

RRSO – na co się składa?

Wskaźnik ma na celu pokazanie, ile finalnie ma kosztować kredyt lub pożyczka. Podstawowe koszty, na jakie należy zwrócić uwagę to oprocentowanie, prowizja oraz ubezpieczenie kredytu. Zdarza się, że banki dodatkowo włączają do RRSO dodatkowe koszty. Mogą być to opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku, koszty wyceny czy okres spłaty. Bardzo ważnym elementem uwzględnianym przez RRSO jest wartość pieniądza w czasie. Oznacza to, że bank dodatkowo bierze pod uwagę okres, w którego trakcie pożyczkobiorca będzie dysponował pieniędzmi. Zatem im krótszy okres spłaty, tym wskaźnik RRSO będzie wyższy. Dzieje się tak, ponieważ dopiero po pierwszym okresie rozliczeniowym oddawane są bankowi odsetki, a spłacany dług jest rozciągnięty w czasie. Wówczas, czysto teoretycznie, kwota pożyczki ulega zmniejszeniu. Właśnie ta wartość pieniądza jest dobrze widoczna w sytuacji, kiedy bank nie uwzględnia żadnych dodatkowych opłat i bierze pod uwagę jedynie odsetki.

Kalkulator w ręce

RRSO – dlaczego takie ważne?

Jest to najlepszy czynnik ułatwiający sprawdzanie ofert, oczywiście jeśli umiemy go poprawnie zinterpretować. Jeśli tego nie potrafimy, wówczas pracownik banku ma obowiązek dokładnie wytłumaczyć, co składa się na ten wskaźnik. Dzięki szczegółowym informacjom w tym zakresie może się okazać, że to, co z początku wydawało się najlepszą ofertą, wcale taką nie jest. Jeśli na daną pożyczkę zostały naniesione wysokie, dodatkowe opłaty to na nic zda się niskie oprocentowanie. Niskie RRSO nie zawsze oznacza tani kredyt, dlatego konieczne jest wzięcie pod lupę wszystkich elementów, na które składa się dana oferta.

zobacz także:  Pożyczka czy kredyt - co wybrać, gdy potrzebujesz gotówki?

Dodaj Twój komentarz