niedziela, 10 listopada 2024
HotMoney

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

monety i banknoty w słoiku

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie przeznaczone na spłatę innych produktów finansowych. Dzięki niemu można uniknąć wpadnięcia w długi i odciążyć domowy budżet. Kredyt konsolidacyjny znajduje się w ofercie wielu banków. Co warto wiedzieć o tym produkcie i jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które zaciągane jest w jednym celu – na spłatę innych zadłużeń. Skonsolidowane mogą być różnego rodzaju kredyty, pożyczki, a nawet karty kredytowe. W momencie otrzymania tego kredytu spłacone zostają poprzednie produkty finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy jedną, niższą ratę, która dopasowana będzie do aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Wydłuży się tym samym okres kredytowania, ale dzięki temu wielu klientów uniknie wpadnięcia w długi.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest skierowany do osób, które mają kilka zobowiązań i czują, że niebawem nie będą w stanie spłacać kilku rat w miesiącu. Banki dokładnie sprawdzają historię i wiarygodność kredytową. Jeśli więc okaże się, że klient widnieje w BIK i są tam zawarte dane na jego niekorzyść, wówczas może odmówić przyznania kredytu konsolidacyjnego. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej oferowanej przez prywatne firmy pożyczkowe lub parabanki. Osoby zadłużone raczej nie otrzymają kredytu konsolidacyjnego w banku.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Marzec 2019

Kredyt konsolidacyjny – czy się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który ma więcej zalet niż wad. Jest on opłacalny z jednego, istotnego powodu – możemy uniknąć w ten sposób zadłużenia. Negatywna historia kredytowa może w przyszłości uniemożliwić nam wzięcie kredytu w banku.

Kredyty konsolidacyjne są opłacalne, ponieważ obniżają miesięczną sumę spłacanych zobowiązań. Zamiast kilku kredytów do spłacenia mamy jeden i to z niższą ratą. Mniej więc obciąża nas kredyt konsolidacyjny niż kilka innych. Do tego wydłuża się okres kredytowania, a więc spada też oprocentowanie kredytu. Wiele banków umożliwia też dobranie dodatkowej gotówki na pilne potrzeby. Kwota takiego zobowiązania uzależniona jest od zdolności kredytowej.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Wiele osób zastanawia się, gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny. Jego poszukiwania warto zacząć w Internecie. Pomocne w tym są porównywarki kredytów konsolidacyjnych, dzięki którym możne przeanalizować oferty różnych banków. Za ich pomocą można sprawdzić, jakie jest RRSO, oprocentowanie, prowizja czy całkowita kwota do spłaty. To ułatwia podjęcie decyzji odnośnie tego, w którym banku kredyt konsolidacyjny się opłaci.

zobacz także:  Umowa kredytowa: co musi zawierać?

Wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny nie jest skomplikowane. Wiele formalności można załatwić przez Internet. Wystarczy wypełnić wniosek kredytowy, przedstawić dowód osobisty i zaświadczenia o dochodach i rodzaju zatrudnienia. Niezbędne będą również dokumenty związane ze zobowiązaniami, które kredyt konsolidacyjny ma pokryć. Bank na ich podstawie, a także przy analizie zdolności kredytowej określi, jaka kwota będzie wystarczająca do pokrycia zobowiązań. Ustali również wysokość raty, która będzie możliwa do spłaty w obecnej sytuacji kredytobiorcy.

Dodaj Twój komentarz