czwartek, 18 kwietnia 2024
HotMoney

Co musisz wiedzieć, zakładając konto w banku przez internet?

instytucja banku

Obecnie dzięki rozwojowi technologii można wiele spraw załatwić, nie wychodząc z domu. Jest to niezwykle wygodne, a ponadto pozwala zaoszczędzić czas. Przez internet możesz również założyć konto w banku. Ale czy jest to bezpieczne? Na co zwrócić uwagę przy otwieraniu rachunku bankowego online?

Na co zwrócić uwagę, zakładając konto bankowe przez internet?

Zakładanie konta bankowego przez internet samo w sobie nie jest skomplikowane. Wystarczy wypełnić specjalny wniosek dostępny na stronie wybranego banku. Obecnie istnieją również inne możliwości zakładania konta bankowego online. Należą do nich biometria (czyli konto bankowe na selfie), zakładanie konta poprzez przelew weryfikacyjny oraz wideo rozmowa.

Zanim zaczniesz wypełniać formularz na stronie internetowej banku, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Jak to zrobić? Serwisy, na których użytkownik podaje swoje dane osobowe, muszą być szyfrowane przez specjalny protokół HTTPS (443). Jeśli bank miałby stronę internetową szyfrowaną HTTP (80), wtedy połączenie nie byłoby bezpieczne, a wprowadzone przez Ciebie dane mogłyby zostać przechwycone przez hakerów. Dlatego zwróć uwagę, czy strona posiada protokół HTTPS, abyś bez obaw mógł wprowadzać informacje o sobie.

zobacz także:  Ranking kont osobistych grudzień 2019

Przeskanuj swój komputer pod kątem obecności niepożądanego oprogramowania i wirusów (takich jak trojany, malware czy adware). Wtedy zyskasz pewność, że urządzenie jest wolne od mechanizmów wykradających dane osobowe. Teraz możesz przejść do procedury zakładania konta bankowego przez internet.

Zakładanie konta bankowego przez internet na selfie

Jedną z nowości jest zakładanie konta poprzez wykonanie zdjęć własnej twarzy (czyli selfie), a także obu stron dowodu osobistego. Zdjęcie lub nagranie twarzy powinno zostać wykonane z trzech stron — uwzględniając obrót głowy w prawo i w lewo, a także widok na wprost.

Zakładanie konta bankowego poprzez przelew weryfikacyjny

Inną formą zakładania konta bankowego online jest przelew weryfikacyjny z rachunku w innym banku. Ważne, aby dane na przelewie zgadzały się z tymi podanymi we wniosku. Zwykle kwota takiego przelewu jest symboliczna — np. gorsz lub złotówka. Po potwierdzeniu tożsamości kwota ta jest zwracana na konto, z którego została przelana.

Ten sposób zakładania konta bankowego nie jest dostępny w każdym banku ze względu na częste nadużycia ze strony cyberprzestępców — takie jak: zaciąganie pożyczek na dane osobowe klientów, wyłudzanie informacji personalnych czy też defraudację środków. Ponadto założenie konta bankowego przez internet poprzez przelew weryfikacyjny jest zabronione, jeśli rachunek bankowy, z którego przychodzi przelew, został założony w ten sam sposób. Gdyż uniemożliwia to ustalenie tożsamości właściciela konta w oddziale banku.

zobacz także:  Ranking kont osobistych Lipiec 2019

Zakładanie konta bankowego online w trakcie wideo rozmowy

Możesz także otworzyć konto bankowe online po przeprowadzeniu rozmowy wideo z pracownikiem banku. W czasie wideokonferencji zostaniesz poproszony o pokazanie do kamery dowodu tożsamości. Twoje dane odczyta system informatyczny banku i porówna z informacjami zawartymi we wniosku.

Ta forma zakładania konta przez internet również nie należy do zbyt popularnych. Główny problemem zazwyczaj stanowi słaba jakość sprzętu, która przeszkadza w prawidłowej weryfikacji tożsamości klienta.

Jeśli chcesz założyć konto w banku przez internet, masz do wyboru kilka możliwości. Wybierz tę zgodną z Twoimi preferencjami. Jednak pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie przekazywania danych osobowych.

Dodaj Twój komentarz