piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ceny paliw w Polsce, gdzie benzyna i olej napędowy są najtańsze?

tankowanie samochodu

Paliwo jest stanowczo za drogie – to wie każdy kierowca. Konieczność tankowania naraża na wydatki, których rozmiar często wydaje się wręcz trudny do zaakceptowania. Ceny paliw stale idą w górę, jednak nie wszędzie są jednakowe. Gdzie więc najbardziej opłaca się tankować, aby nieco zaoszczędzić?

Ile kosztuje paliwo w Polsce?

Ceny paliw w ostatnim czasie mocno podskoczyły w górę, osiągając pułap 5,12 (dla benzyny 95-oktanowej) i 5,09 (dla oleju napędowego) zł za litr. Już od dawna nie było tak drogo. Jest to najwyższa cena od trzech lat, a jednak do historycznego rekordu jeszcze nieco brakuje.

Ceny paliw rosną systematycznie od roku 2000, kiedy to za litr benzyny płaciliśmy 2,83 zł. W bieżącym stuleciu niemal każdy rok przynosił ze sobą kolejną podwyżkę cen. Apogeum zostało osiągnięte w 2012 roku wraz z ceną 5,58 zł za litr.

Co ciekawe, te ceny należą do najniższych w Europie – jedynie w Bułgarii, Rumunii, Turcji i Kosowie jest taniej. Europejska średnia, jeśli chodzi o ceny, to 5,90 zł/l. Najgorzej pod tym względem jest w Holandii – tam ceny są aż o 36% większe niż w Polsce. Należy jednak wziąć oczywiście poprawkę na niższe zarobki w naszym kraju. Jeśli zwrócić uwagę na stosunek płac do cen paliw, to na tle wielu państw europejskich nie będziemy się już pozytywnie wyróżniać.

zobacz także:  R4S Consulting, zarządzanie kryzysem, public affairs... Co jeszcze?

Od czego zależy cena paliwa?

Dlaczego jest tak drogo? Decydujące znaczenie ma tu drożejąca ropa, ale przecież nie płacimy tylko za same koszty jej wydobycia. Co jeszcze zatem składa się ma ceny paliw?

Otóż opłaty dodatkowe stanowią aż 58% całkowitej ceny. O jakich opłatach mowa? Między innymi o podatku, akcyzie, opłacie paliwowej oraz oczywiście marży stacji paliw, którą też trzeba uwzględnić. Od przyszłego roku może by jeszcze drożej, jeżeli zgodnie z planami zostanie wprowadzona opłata emisyjna, mająca częściowo finansować zakup nowych samochodów elektrycznych.

Gdzie paliwo jest najtańsze w Polsce?

Oczywiście ponieważ na cenę paliwa składa się tak wiele rozmaitych czynników, nie jest ona jednolita w całym kraju. Już choćby różne marże poszczególnych stacji wpływają na cenowe zróżnicowanie.

Gdzie zatem jest najtaniej? Pod tym względem przodują województwa świętokrzyskie, opolskie, łódzkie i lubelskie. 95-oktanowa benzyna jest tam dostępna w cenie 5,06 zł/l. Województwo łódzkie wyróżnia się tutaj także pod względem ceny oleju napędowego – 4,97 zł/l.

Jeśli chodzi o wojewódzkie stolice, to najbardziej opłacalne jest tankowanie w Lublinie, gdzie 95-oktanowa benzyna kosztuje 5,02 zł/l, a także w Łodzi, gdzie za litr diesla zapłacimy 4,92 zł.

zobacz także:  Bank odrzucił wniosek o kredyt, co robić, jakie alternatywy?

A gdzie jest najdrożej? Otóż najmniej korzystnie w tym zestawieniu wypada województwo lubuskie. Tam za litr 95-oktanowej benzyny musimy zapłacić aż 5,18 zł, a za litr oleju napędowego 5,06 zł. Jeśli zestawić ze sobą miasta wojewódzkie, to najgorzej prezentują się Olsztyn i Gorzów Wielkopolski. W obu tych miastach cena benzyny to 5,14 zł/l. W Olsztynie dodatkowo niewiele tańszy jest diesel – 5,08/l.

1 komentarz

  1. dizel pisze:

    Wysokość podatków, które są ściągane przy okazji zakupu paliwa jest niesamowita! Ja wiem, że z czegoś trzeba budować drogi, ale to i tak wydaje się przesadą…

Dodaj Twój komentarz