Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielka Brytanię to bardzo duże wydarzenie, które ma ogromne konsekwencje nie tylko dla Wspólnoty Europejskiej, ale również dla samej Anglii. Do tej pory Londyn pełnił rolę najbardziej atrakcyjnego centrum finansowego na świecie, ale po Brexicie ma się to zmienić.
- Czy londyńskie banki i inne firmy z sektora finansowego mają się czego bać?
- Brexit – realne zagrożenie dla sektora finansowego
- Jakie będą skutki brexitu dla Polaków mieszkających w Anglii?
Czy londyńskie banki i inne firmy z sektora finansowego mają się czego bać?
Wszystko wskazuje na to, że Brexit stanowi największe zagrożenie dla londyńskiego sektora finansowego od czasu potężnego kryzysu finansowego, który miał miejsce w latach 2007-2009. Banki, towarzystwa ubezpieczeniowa oraz inne instytucje finansowe przenoszą stanowiska pracy do Unii Europejskiej, gdyż obawiają się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty stracą dostęp do rynku unijnego. Proces przenoszenia personelu firm finansowych do krajów Unii już trwa. Bez wątpienia zyska na tym Nowy Jork, który ma szansę stać się nowym liderem.
Brexit – realne zagrożenie dla sektora finansowego
Już w lipcu tego roku było wiadomo, że niebawem zlikwidowanych zostanie od 3,5 do 12 tysięcy miejsc pracy, a to nie koniec. Do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie ich stale ubywać, a według raportu firmy Ernst&Young, pierwszego dnia po zakończeniu tego procesu w londyńskim sektorze finansowym zniknie aż 10,5 tysiąca miejsc pracy. Ten sam raport informuje również o tym, że 33% firm z tego sektora planuje przenieść pracowników lub przynajmniej część operacji poza Wielką Brytanie.
Jakie będą skutki brexitu dla Polaków mieszkających w Anglii?
Ostatnia wypowiedź ministra Davida Lodingtona powinna uspokoić naszych rodaków, którzy aktualnie mieszkają i pracują na Wyspach. Według niego prawa obywateli polskich, którzy legalnie mieszkają w Wielkiej Brytanii pozostaną bez zmian. To, jakie Polska będzie miała stosunki z Anglią zależy także od tego, jak będzie wyglądała współpraca pomiędzy WB a Wspólnota Europejską.
Myślicie, że Anglia faktycznie wyjdzie z Unii Europejskiej?
Pewnie, że wyjdzie. Co prawda pewnie niektóre kwestie zostaną, jak teraz rozwiązane, podróżowanie na dowód. Chociaż mogę się mylić.