poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Inwestycje alternatywne – co to jest? Jak można zarobić na inwestowaniu w sztukę, wino, samochody?

Zabytkowy samochód

Choć nadal najbardziej popularnymi instrumentami finansowymi są akcje, obligacje czy waluty i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić, to jednak rośnie zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi. Co to oznacza? I jak można dzięki temu zarobić?

Co to są inwestycje alternatywne?

Inwestycje alternatywne to takie, które nie są zaliczane do tradycyjnych form inwestowania, nie są też powiązane z żadnymi rynkami finansowymi. Ich zakres jest tak naprawdę szeroki i może obejmować zakup różnych dóbr materialnych, które z czasem mogą przynieść zysk bez żadnego, dodatkowego nakładu pracy.

Ze względu na ich specyfikę, mowa tu raczej o inwestowaniu długoterminowym. Najczęściej decydują się na to kolekcjonerzy, pasjonaci danej dziedziny. Łatwiej jest zrozumieć, na czym to w praktyce polega, gdy pozna się przykłady inwestycji alternatywnych.

Rodzaje inwestycji alternatywnych

Inwestycje alternatywne nie są dostępne w ramach standardowej oferty firm, które się tym zajmują. Najczęściej ich wyszukiwaniem, weryfikowaniem rentowności zajmuje się sam inwestor. A co się do tego zalicza?

zobacz także:  O co pytać w banku kiedy szukamy kredytu hipotecznego?

Najbardziej popularnymi rodzajami inwestycji alternatywnych są nieruchomości, samochody, dzieła sztuki, antyki, alkohole, kamienie szlachetne czy przedmioty kolekcjonerskie, jak np. monety lub znaczki.

Jak pewnie sam już zauważyłeś, mowa jest tak naprawdę o dobrach materialnych, których wartość może zwiększyć się w ramach upływu czasu. A jak na tym się zarabia?

Jak zarobić na inwestowaniu w dobra materialne?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że aby zarabiać na inwestycjach alternatywnych, trzeba mieć szeroką wiedzę na temat przedmiotów, budynków, które chce się kupić. Tylko wtedy można ocenić, czy ich wartość wzrośnie za kilka lat i na jaki zysk można wtedy liczyć. Oczywiście i w tym wypadku należy wkalkulować w to ryzyko inwestycyjne.

Można też znaleźć fundusze inwestycji alternatywnych, aczkolwiek tych w Polsce nie ma zbyt wiele. Ponadto trzeba i tak posiadać w tym zakresie podstawową wiedzę, aby móc ocenić, czy obiecane przez fundusze zyski są realne do spełnienia.

Należy też mieć świadomość, że specyfika inwestowania będzie też zależna od tego, na co przeznaczasz kapitał. Uznaje się, że jedną z najlepszych lokat są dzieła sztuki. Ten rynek generuję też najwyższą stopę wzrostu wśród inwestycji alternatywnych. Jednak wtedy trzeba wiedzieć, jak wyszukiwać okazji na aukcjach i do jakiej kwoty opłaca się licytować.

zobacz także:  Współcześni piraci – komu i jak zagrażają? Gdzie grasują piraci?

Innym, popularnym sposobem jest zakup kamieni szlachetnych. Są to długoterminowe aktywa, które mogą jednak wypracować całkiem spore zyski. Co więcej, są one przede wszystkim stabilne. W ten sposób można zabezpieczyć swoje finanse.

Bardziej niszowym, choć wciąż opłacalnym sposobem na inwestycję jest alkohol. Oczywiście nie byle jaki, najczęściej dotyczy to markowego wina oraz whisky.

Uważać natomiast trzeba w przypadku samochodów, m.in. youngtimerów. Co prawda można je zakupić w niskiej cenie, a za kilka lat odsprzedać za o wiele więcej, lecz trzeba pamiętać o tym, że chętnie kupowane są tylko pojazdy zabytkowe w dobrym stanie, z oryginalnymi częściami. A te… trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Może okazać się, że np. koszt wynajęcia garażu czy magazynu przekracza wartość inwestycji.

Dodaj Twój komentarz