piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Bitcoin – co to jest, jak działa, jak zarabiać na bitcoinach?

Waluta bitcoin

O bitcoinach słyszał już cały świat, jednak nadal dla wielu osób jego działanie jest czarną magią i pozostaje w sferze wirtualnej. Nie bez powodu zresztą, bowiem bitcoiny to rodzaj waluty wirtualnej, określanej także mianem kryptowaluty. Co trzeba wiedzieć o bitcoinach, jak one działają i od czego zacząć przygodę z wirtualnymi walutami?

Bitcoin – co to?

Bitcoin to kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Odpowiedzialny jest za nią zespół osób lub jedna osoba, która działa pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin dzieli się na mniejsze jednostki, w jednym mieści się bowiem 100 000 000 satoshi.

Bitcoin oparty jest na technologii blockchain, czyli łańcuchu bloków. Znajdują się w nich informacje o zrealizowanych transakcjach. Co ciekawe, bitcoinami można płacić na całym świecie (oczywiście tam, gdzie jest taka możliwość), a płatności dokonywane są natychmiastowo. To przyspiesza proces zawierania transakcji, bowiem w przypadku tradycyjnych przelewów na wysyłkę kupionego towaru można liczyć dopiero po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie.

zobacz także:  Jak odzyskać należności? Windykacja, pomoc adwokata?

Kryptowaluty – jakie ryzyko?

Kryptowaluty są oczywiście obarczone w pewnym stopniu ryzykiem. Podobnie jak akcje na giełdzie, mogą one odnotować spadki lub wzrosty. Dlatego też na bitcoinach można sporo zarobić, ale i stracić, należy stale być na bieżąco z kursem takiej waluty. Ryzykowna jest też forma posiadania wirtualnych pieniędzy. Mowa tu o cyberatakach, podczas których można stracić kryptowalutę. Mało tego, nie mają one ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jak tradycyjne produkty finansowe.

Jak zarabiać na bitcoinach?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć zarabiać na bitcoinach. Można je pozyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na „kopaniu” bitcoinów. Służy do tego komputer, a raczej jego moc obliczeniowa. Można więc powiedzieć, że laptop staje się koparką bitcoinów. Drugi sposób jest znacznie prostszy. Bitcoiny można bowiem kupić na giełdzie lub w kantorze kryptowalut. Wystarczy się zarejestrować, przelać środki na na wskazane konto i wymienić złotówki na bitcoiny. Kryptowaluty warto przechowywać w bezpiecznych miejscach, np. specjalnych portfelach w sieci.

Zalety i wady bitcoinów

Bitcoiny mają swoje zalety i wady. Wśród korzyści wymienia się głównie wygodę użytkowania takiej wirtualnej waluty. Nie ma też konieczności korzystania z pośredników, wszystko bowiem odbywa się na zasadzie peer-to-peer. Na plus jest również szybkość transakcji. Jeśli ktoś dokonuje zakupu jakiejś rzeczy, za którą może zapłacić za pomocą bitcoinów, nie musi czekać, aż pieniądze zostaną zaksięgowana na koncie sprzedawcy, bo tej środki ma od razu i może wysłać dany produkt już po chwili. W dodatku korzystanie z bitcoinów zapewnia pełną anonimowość podczas transakcji.

zobacz także:  Co to jest akcja? Czyli podstawy inwestowania na giełdzie

Niestety, kryptowaluty mają także swoje minusy. Mogą być one wykorzystywane do prowadzenia nielegalnych biznesów przez wysoki poziom anonimowości. Należy też liczyć się z możliwością cyberataków, przez które będzie można stracić kupione bitcoiny, a te, jak już wiadomo, nie są w żaden sposób objęte gwarancją BFG.

komentarze 2

  1. zdziwiona pisze:

    Dla mnie to czarna magia z tymi kryptowalutami. Jak coś takiego może mieć w ogóle jakąś wartość?

  2. Ann Lee pisze:

    Ja nadal nie rozumiem, o co za bardzo w tym chodzi. Tzn. jakąś tam główną ideę po tym tekście wyłapałam, ale powtórze za poprzedniczka: jak to może mieć jakąś wartość?

Dodaj Twój komentarz