Aby dbać o rozwój swojej firmy, należy myśleć perspektywicznie, a co się z tym wiąże – zabezpieczać środki finansowe niezbędne do inwestowania. Każde przedsiębiorstwo musi się rozwijać, aby mogło się otrzymać na rynku. W zależności od branży, niezbędne są szkolenia, nowy sprzęt, konieczne jest zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników. Gdzie znaleźć na to pieniądze? Najlepszym źródłem finansowania tego typu potrzeb są oszczędności.
- Oszczędności w firmie – gdzie ich szukać?
- Usługodawcy nie muszą być drodzy
- Upraszczaj procesy działające w firmie
- Racjonalne gospodarowanie materiałami biurowymi
- Praca zdalna
- Sprzedawaj odpady poprodukcyjne
Oszczędności w firmie – gdzie ich szukać?
Niezależnie od wielości przedsiębiorstwa, warto zwracać uwagę na wszystkie wydatki związane z jego działalnością. Choć niektórzy właściciele firm nie chcą zawracać sobie głowy drobiazgami, to bardzo często właśnie na nich można całkiem sporo zaoszczędzić. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, w jakiej branży działa nasza firma, jednak niektóre sposoby na ograniczenie zbędnych wydatków są uniwersalne i warto o nich pomyśleć.
Usługodawcy nie muszą być drodzy
Każda firma korzysta z usług innych przedsiębiorstw i nie da się uniknąć wynikających z tego kosztów, ale można zadbać o to, by nie były zbyt wysokie. Na początek warto przyjrzeć się rachunkom za media. Obecnie na ryku jest kilku dostawców energii elektrycznej i sami możemy wybrać, z usług którego chcemy korzystać. Podobnie jest w przypadku dostawcy internetu, operatora sieci telefonicznej i wielu innych. Warto poświęcić trochę czasu by wybrać najbardziej opłacalne opcje.
Upraszczaj procesy działające w firmie
Kreatywność i szukanie nowych rozwiązań są dobre, pod warunkiem, ze ostatecznie wybieramy jedną, najlepszą opcję ze wszystkich możliwych. Jeśli jednak nasi pracownicy korzystają ze zbyt wielu aplikacji i rozwiązań, może to zbytnio komplikować ich pracę i spowalniać ją. Cierpi na tym efektywność o raz budżet firmy. Warto więc co jakiś czas dokona weryfikacji środowiska pracy zatrudnianych osób.
Racjonalne gospodarowanie materiałami biurowymi
W wielu firmach przez drukarkę przechodzą tony papieru, często zupełnie niepotrzebnie. Aby zmniejszyć zużycie papieru można zastosować moduł dupleks, dobrym pomysłem jest też drukowanie w trybie oszczędności tonera. Większość kopiowanych lub drukowanych materiałów nie musi być najwyższej jakości. Warto też w miarę możliwości korzystać z cyfrowych dokumentów, gdyż przepisy w wielu przypadkach uległy zmianie i nie ma już konieczności drukowania i przechowywania w takiej formie każdego dokumentu.
Praca zdalna
O ile to możliwe, pozwól swoim pracownikom na telepracę. Jest to nie tylko sposób na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem mediów czy urządzeniem stanowiska pracy, ale często także udogodnienie dla pracownika. Większość osób chętnie pracuje w takim systemie, gdyż dzięki temu nie traci czasu ani pieniędzy na dojazd do siedziby firmy.
Sprzedawaj odpady poprodukcyjne
To rada skierowana przede wszystkim do przedsiębiorstw z branży produkcyjnej, które muszą utylizować różnego rodzaju odpady poprodukcyjne. W niektórych przypadkach istnieje możliwość znalezienia odbiorcy tego typu resztek, dzięki czemu nie musimy płacić za ich wywóz, a wręcz możemy zyskać na ich sprzedaży.
Czyli nie zawsze oszczędności muszą odbywać się kosztem pracowników 🙂 Jak widać jest wiele możliwości odnośnie optymalizacji kosztów firmie, da się zracjonalizować wiele wydatków.
Drukowanie co popadnie to też ma też zły wpływ na środowisko, warto o tym pamiętać. Myślę, że praca zdalna to też dobry pomysł, coraz więcej firm się na to decyduje.
No tylko i tak w jakimś miejscu raz na jakiś czas ci pracownicy muszą się spotkać. Więc nie wiem czy ta praca zdalna faktycznie dałaby wymierne efekty.
Polski StsrtUp OneMeter też zaproponował ciekawe rozwiązanie aby móc oszczędzać na rachunkach za prąd w firmie. Chodzi o urządzenie do monitoringu zużycia prądu, które jest łatwe w instalacji i konfiguracji a do tego posiada intuicyjną aplikację dzięki, której można na bieżąco sprawdzać na jakim poziomie jest aktualne zużycie prądu.