piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Zamach stanu w Sudanie, Kryptowaluty w Chinach… – przegląd 11 kwiecień 2019

Chiny

Zaogniona sytuacja w Sudanie. Prezydent został zatrzymany, a rządy przejęła rada wojskowa. Według zapowiedzi ma to być jedynie rozwiązanie tymczasowe, ale budzi wiele kontrowersji i nie znajduje poparcia u głównego organizatora protestów, Związku Zawodowego Pracowników i Wolnych Zawodów.

Zamach stanu w Sudanie

Minister obrony Sudanu, generał Awad Mohamed Ahmen ibn Auf poinformował, że prezydent Omar Baszir został zatrzymany i że teraz krajem przez dwuletni okres przejściowy będzie rządziła rada wojskowa. Według zapowiedzi ogłoszonej w wystąpieniu nadawanym na żywo w telewizji, pod koniec tego okresu mają odbyć się wolne wybory. Minister jednocześnie ogłosił też trzymiesięczny stan wyjątkowy. Rozwiązano rząd i parlament. Obowiązywanie konstytucji zostało zawieszone, zamknięte zostały sudańskie granice i przestrzeń powietrzna. Ogłoszono też zawieszenie broni i wprowadzono godzinę policyjną, docelowo na miesiąc.

Według źródeł agencji Reutera, główny organizator protestów, które rozpoczęły się w grudniu, czyli Związek Zawodowy Pracowników i Wolnych Zawodów, nie zgadza się z działaniami ministra, nie wyraża zgody na wojskowe rządy i wzywa naród do kontynuowania demonstracji. W czwartek kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się przed budynkiem ministerstwa obrony, aby protestować.

zobacz także:  Jak zaoszczędzić 100 zł miesięcznie? 12 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Zakaz kopania kryptowalut w Chinach?

Chińska Komisja Reform i Rozwoju przygotowuje listę branż, które mają zostać wyeliminowane zgodnie z obecną polityką gospodarczą. Na liście znalazło się między innymi wydobywanie kryptowalut.

Komisja zbiera opinie do 7 maja. Jeżeli okaże się, że w ostatecznej wersji dokumentu zapis o kryptowalutach zostanie utrzymany, lokalne władze będą mogły zakazać tej działalności. Może się to poważnie odbić na rozwoju tamtejszego rynku – to właśnie z Chin pochodzą najbardziej liczący się producenci wyspecjalizowanych układów, które służą do wydobywania kryptowalut, tam także znajdują się duże spółdzielnie zrzeszające tych, którzy owym wydobyciem się trudnią.

Za wcześnie jednak by zwiastować koniec chińskiego przemysłu wydobywania kryptowalut. Lokalne władze będą musiały kierować się obowiązującym prawem, ale niekoniecznie zaleceniami dotyczącymi preferowanych typów działalności biznesowej. Wydobywanie kryptowalut może zostać więc utrzymane, szczególnie że są regiony Chin, w których „górnicy” zużywają nadwyżki energii elektrycznej, które w przeciwnym wypadku zostałyby zmarnowane.

Konto za pomocą aplikacji w Pekao

Przedstawiciele Banku Pekao poinformowali, że już wkrótce klienci będą mogli otworzyć konto za pomocą przygotowywanej właśnie aplikacji. Weryfikacja tożsamości ma się odbywać online, za pomocą selfie i dowodu osobistego. Pekao jest pierwszym bankiem w Polsce, który wdraża taką innowację. Sam proces ma działać we wszystkich systemach przez całą dobę.

zobacz także:  Segregowanie odpadów, Pomoc dla Afryki... - przegląd 7 sierpień 2019

Wprowadzony ma też zostać dla przedsiębiorców nowy model terminali płatniczych. Nie trzeba już będzie, jak dotąd, czekać przez kilka dni po podpisaniu umowy na wizytę serwisanta i instalację urządzenia.Będzie je można odebrać zaraz po podpisaniu umowy z bankiem. Następnie klient otrzyma SMS zawierający kod aktywacyjny. Po jego wprowadzeniu, będzie mógł dokonywać płatności za pomocą terminala.

1 komentarz

  1. Lewis pisze:

    No nie wiem czy zakładanie konta przez aplikację jest takie bezpieczne. Ja jednak wolę tradycyjnie udać się do oddziału banku i wnioskować o rachunek.

Dodaj Twój komentarz