niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Zaginął Piotr Woźniak-Starak, UE gotowa na twardy brexit… – przegląd 19 sierpnia 2019

Dziewczyna przed tablicą lotów

Wydarzenia z 19 sierpnia 2019 roku to w jednym przypadku kontynuacja tego, co stało się podczas weekendu. Na Mazurach zaginął jeden z najbogatszych Polaków – Piotr Woźniak-Starak. Wciąż trwają jego poszukiwania. Oprócz tego prezes NIK składa rezygnację ze stanowiska, rośnie inflacja, Unia Europejska jest gotowa nawet na twardy brexit, a Katowice tracą mieszkańców. Co warto wiedzieć o wydarzeniach z tego dnia?

Piotr Woźnik-Starak wciąż poszukiwany

W niedzielę nad ranem zaginął producent filmowy, jeden z najbogatszych Polaków – Piotr Woźniak-Starak. Razem z 27-kobietą przebywał na motorówce na jeziorze Kisajno. Obie te osoby prawdopodobnie wypadły z motorówki podczas manewru zakręcania. Kobiecie udało się dopłynąć do brzegu, mężczyzny do tej pory nie odnaleziono. W poszukiwania, oprócz służb policyjnych i wojskowych, włączyli się prywatni detektywi i płetwonurkowie wynajęci przez rodzinę biznesmena. Głównie są one koncentrowane na jeziorze i na terenach wokół akwenu.

Prezes NIK składa rezygnację

Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, składa rezygnację ze stanowiska. Jest ona związana ze startem w wyborach parlamentarnych. Ponadto jego kadencja dobiega już końca. Jego obowiązki, do czasu wyboru nowego prezesa, przejmie wyznaczony wiceprezes NIK. Kwiatkowski zamierza ubiegać się o miejsce w Senacie. Wcześniej związany był z Platformą Obywatelską. Nie jest jeszcze jasne, z jakiej partii zainteresowany wystartuje, jak podkreśla, chce pracować na rzecz Łodzi, z którą jest związany.

zobacz także:  Na czym można oszczędzać w domu? Pomysły na mądre oszczędzanie

Unia Europejska jest gotowa na twardy brexit

Coraz więcej zaczęło pojawiać się informacji o przewidywanych skutkach twardego brexitu. Mają one obejmować brak leków, żywności, paliwa itp. Unia Europejska zapowiada jednak, że kraje członkowskie UE nie ucierpią na tym, nawet jeśli w grę wejdzie właśnie twardy brexit. Wiele wskazuje na to, że Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej bez porozumienia pod koniec października tego roku.

Wzrasta inflacja

Inflacja w Polsce stale wzrasta. W lipcu odnotowano najwyższy jej poziom od 2012 roku, był on na poziomie 2,9%. Dla porównania, jeszcze miesiąc wcześniej wynosiła ona 2,5%. Niestety dla oszczędzających w bankach, wzrost inflacji przekłada się na możliwy spadek stóp procentowych. Wpłynie to na osoby, które mają środki na lokatach lub kontach oszczędnościowych. Może to być natomiast dobra wiadomość dla kredytobiorców, którym mogą zmniejszyć się odsetki.

Katowice tracą mieszkańców i kuszą mieszkaniami

Z roku na rok ubywa mieszkańców stolicy Górnego Śląska. Jeszcze kilka lat temu przybywało w Katowicach nowych osób, obecnie trend ten się odwraca. Może mieć on związek z rosnącymi cenami nieruchomości. Taniej jest kupić mieszkanie lub działkę poza Katowicami, w sąsiednich miastach. Stolica województwa wychodzi naprzeciw mieszkańcom i od przyszłego roku ma zamiar wprowadzić tzw. Kartę Mieszkańca, która będzie uprawniała osoby zameldowania do korzystania z różnego rodzaju zniżek. Rozszerzony zostaje też program „Mieszkanie za remont”, który w Katowicach cieszy się ogromną popularnością.

zobacz także:  Jak zarobić na emeryturę? Jak inwestować, oszczędzać, by mieć wyższą emeryturę?

Dodaj Twój komentarz