Przeciętne wynagrodzenie w firmach jest najwyższe w historii badań prowadzonych przez GUS. PGNiG przyznano trzy nowe koncesje na norweskim szelfie kontynentalnym. Co jeszcze wydarzyło się 18 stycznia?
- Przeciętne wynagrodzenie w firmach
- PGNiG otrzymuje koncesje w Norwegii
- Upadłość Geonaru
- Protesty w Zimbabwe
Przeciętne wynagrodzenie w firmach
Główny Urząd Statystyczny podał wyliczenia, z których wynika, że w sektorze przedsiębiorstw średnie wynagrodzenie sięgnęło w grudniu 5274,95 zł brutto, co stanowi najwyższy poziom w całej historii badania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dane te dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, z wyłączeniem sektora finansowego. Mniejsze firmy oraz sektor publiczny nie są uwzględnione w badaniu.
Według statystyk GUS również zatrudnienie osiągnęło wyjątkowo wysoki poziom – w grudniu wyniosło 6232,7 tysięcy, co stanowi najwyższy wynik od kiedy GUS zbiera dane, czyli od 2005 roku.
PGNiG otrzymuje koncesje w Norwegii
W ramach corocznej rundy licencyjnej APA 2018 PGNiG Upstream Norway, czyli norweska spółka z grupy kapitałowej PGNiG, otrzymała od Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii trzy nowe koncesje na norweskim szelfie kontynentalnym. Na koncesji PL838B z 40% udziałów oraz na koncesji PL1017 z 50% udziałów ma pełnić funkcję operatora. Trzecia koncesja, PL1009 swojego operatora już ma – jest nim ConocoPhilips. PGNiG z 35% udziałów wystąpi tu więc w roli partnera.
Koncesje zlokalizowane są w rejonie Morza Norweskiego. W ich ramach PGNiG ma dwa lata, by wykonać geologiczne i geofizyczne analizy, które pozwolą dokładnie oszacować ich naftowy potencjał. Po tym okresie trzeba będzie podjąć decyzję, czy wykonać wiercenia poszukiwawcze, czy też zwolnić koncesje bez wykonywania odwiertów.
Upadłość Geonaru
Sygnity, polska grupa kapitałowa spółek z branży informatycznej, podała do wiadomości, że zarząd Geonaru zdecydował o złożeniu wniosku o upadłość. Geonar to spółka zajmująca się geodezją i kartografią, której Sygnity posiada 100% akcji. Deklarowanym powodem ogłoszenia upadłości jest możliwość wystąpienia potencjalnej niewypłacalności spółki przy jednoczesnym braku możliwości dofinansowania jej działalności bądź sprzedaży Geonaru.
Protesty w Zimbabwe
W Zimbabwe już od tygodnia trwają protesty, wywołane ogłoszoną przez prezydenta Emmersona Mnangagwę podwyżką cen paliw o 150%. W reakcji na falę sprzeciwu, władze kraju całkowicie odcięły dostęp obywateli do internetu. Po raz pierwszy zrobiono to już we wtorek, w środę jednak dostęp do sieci został przywrócony. Jak się okazało, nie na długo – w piątek Econet Wireless, największy w Zimbabwe operator telekomunikacyjny, otrzymał polecenie całkowitego zawieszenia dostępu do internetu aż do odwołania.
Zdaniem głównej partii opozycyjnej, Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych, taki ruch ze strony władz ma zapobiec przedostaniu się za granicę informacji o brutalnym tłumieniu protestów. Zginęły w nich co najmniej trzy osoby – taką liczbę podają władze, jednak działacze opozycyjni utrzymują, że jest ona o wiele większa. Służby bezpieczeństwa używają siły i dokonują masowych aresztowań. Już ponad 600 osób zostało zatrzymanych.
W Zimbabwe nie pierwszy raz dochodzi do wydarzeń, które nie współgrają z ogólnie uznawanymi zasadami demokracji – wystarczy wspomnieć, że sam prezydent przejął władzę w 2017 roku, kiedy to jego poprzednik Robert Mugabe został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska w wyniku wojskowego przewrotu.
Ciekawa jestem, w jakiej branży zarabia się te 5,2 tys. zł brutto. I jeszcze w jakim mieście. Bo ten wzrost wynagrodzeń zazwyczaj nie jest przez większość osób szczególnie odczuwalny.