niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Wycinka drzew na cudzej posesji – czy będzie możliwa?

Wycinka drzew

Trwają dyskusje na temat propozycji nowelizacji przepisów znajdujących się w ustawie o ochronie przyrody, dotyczących wycinki drzew na cudzej posesji. Na jakim etapie jest projekt? I jakich sytuacji miałby dotyczyć?

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody

Już w kwietniu tego roku w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa miało miejsce pierwsze czytanie projektu sporządzonego przez Komisję ds. Petycji w sprawie możliwości wycinki drzew znajdujących się na cudzej posesji. Zmiany te miałyby zostać uwzględnione w nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Czego dotyczą?

Drzew chorych oraz zniszczonych, które mogą stanowić zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, a także dla sąsiadujących budynków. Według propozycji, wycinki nie można by oczywiście dokonać na własną rękę. Projekt jednak daje każdemu możliwość zgłoszenia takiej sprawy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który wydaje decyzję, wraz z określeniem terminu usunięcia drzewa.

Co w sytuacji niedostosowania się właściciela działki do decyzji? Samorząd mógłby usunąć drzewo na jego koszt. Co więcej, w sytuacjach zagrożenia, gdy np. konar jest nadłamany, wójt mógłby nadać rygor natychmiastowej wykonalności.

zobacz także:  Ile kosztuje wynajęcie striptizerki na wieczór kawalerski?

W propozycji wycinki drzew doprecyzowano również, że przepisy miałyby także obejmować drzewa leżące na posiadłościach wpisanych do rejestru zabytków, z tą różnicą, że prawo do podjęcia ostatecznej decyzji miałby wojewódzki konserwator zabytków.

Czy będzie możliwa wycinka na cudzej posesji?

Na razie niewiele na to wskazuje. Choć ideą projektu jest, aby skrócić i ułatwić proces uzyskiwania zgody na wycinkę chorych lub uszkodzonych drzew, projekt nie spotkał się na razie z aprobatą.

Pomysł ten nie podoba się Komisji ds. Ochrony Środowiska oraz wiceminister środowiska. Przede wszystkim mówi się o tym, że złożone w sejmie propozycje są niedopracowane oraz posiadają zbyt wiele luk. Ponadto wyrażona została wątpliwość, czy takie rozwiązanie nie doprowadziłoby do powstania ostrych konfliktów społecznych.

Choć decyzja dotycząca projektu Komisji ds. Petycji powinna zostać ujawniona w października, na razie mówi się o tym, że w obecnej postaci pomysł ten może zostać odrzucony.

Wycinka drzew na własnej posesji

Warto również przypomnieć, jakie obecnie obowiązują przepisy w sprawie wycinki drzew na własnej posesji – przez często zmieniające się regulacje w tym zakresie, właściciele działek mogą mieć wątpliwości w tyn względzie.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Czerwiec 2019

Trzeba wiedzieć, że 17 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przyrodzie i ochronie zabytków, która ma zapobiegać masowej wycince drzew, do której dochodziło wcześniej na podstawie obowiązujących przepisów.

Na wycinkę drzew o określonym obwodzie i wysokości, znajdujących się na własnej posesji, należy uzyskać zezwolenie. Ponadto trzeba zgłaszać, w jakim miejscu drzewa te rosną. Gmina, przed podjęciem decyzji, dokonuje oględzin na wyznaczonym terenie i na ich podstawie wydaje pozwolenie lub odrzuca wniosek.

Natomiast nielegalne usunięcie drzewa może skutkować karami pieniężnymi.

komentarze 2

  1. Niiina pisze:

    Mi też się ten pomysł nie podoba, bo może być wykorzystany, nie tylko jeżeli chodzi o wycinkę drzew na cudzej posesji. Już teraz to widać i ostatnio było nawet głośno o sytuacji w mojej mieście. Władze zarządziły wycinkę drzew przy głównej drodze tłumacząc to chorobą drzew… ludzie się z tym nie zgadzali i sprowadzili specjalistę do zbadania tych drzew, on orzekł, że większość z drzew objętych wycinką jest całkowicie zdrowa! A co do wycinek na własnych posesjach obecnie i tak prawo stało się zdecydowanie łagodniejsze.

  2. Wycinka drzew pisze:

    Wycinka drzew zawsze budzi sporo emocji i dyskusje, ale jeśli chodzi o wycinanie drzew będących zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa to tu wszyscy powinni się zgodzić, że trzeba ją przeprowadzać jak najszybciej, zanim stanie się jakieś nieszczęście. Pomysł wycinania takich drzew na czyjejś posesji, jeśli zagrażają osobą będącym poza tą posesją uważam za bardzo dobry.

Dodaj Twój komentarz