Kariera polityczna osób, które brały udział w zorganizowaniu niepodległościowego referendum w Katalonii, zawisła na włosku. Hiszpański sąd zdecydował, że nie będą one mogły wziąć udziału w wyborach.
- Nowy szef Banku Światowego
- Wybory w Hiszpanii nie dla rebeliantów
- Brexit znów opóźniony?
- Najgłębszy basen na świecie
Nowy szef Banku Światowego
Jim Yong Kim, który swoją rezygnację ogłosił na początku roku, jeszcze w trakcie trwania swojej kadencji, nie jest już szefem Banku Światowego. Na tym stanowisku zastąpił go również Amerykanin, 63-letni David Malpass. Do tej pory był on podsekretarzem do spraw międzynarodowych w amerykańskim ministerstwie skarbu. W lutym prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zgłosił jego nominację na stanowisko szefa Banku Światowego.
Wybory w Hiszpanii nie dla rebeliantów
Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał werdykt, zgodnie z którym osoby skazane za przestępstwa przeciw administracji publicznej i terroryzm nie będą mogły kandydować w wyborach organizowanych na terenie kraju. Ta decyzja może odbić się na karierze niektórych polityków, w tym 12 sądzonych za rebelię katalońskich separatystów, którzy w 2017 roku zorganizowali referendum niepodległościowe.
Zarzuty stawiane separatystom w procesie, który toczy się od 12 lutego, dotyczą rebelii, nieposłuszeństwa i malwersacji środków publicznych w związku ze zorganizowaniem 12 października niepodległościowego referendum. Najwyższa kara, bo aż 27 lat więzienia, grozi byłemu katalońskiemu wicepremierowi Oriolowi Junquerasowi.
Wśród sądzonych separatystów znajduje się 9 byłych ministrów katalońskiego rządu Cariesa Puigdemonta, z których przynajmniej 4 zamierza wystartować w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 28 kwietnia.
Brexit znów opóźniony?
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wystosowała do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska list, w którym zaproponowała odłożenie brexitu do 30 czerwca. Żeby ta koncepcja została wcielona w życie, musiałaby jednak uzyskać jednomyślną akceptację ze strony pozostałych 27 państw członkowskich podczas posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli. A to wcale nie jest takie pewne, zważywszy na sceptyczne podejście wyrażane już wcześniej przez unijnych liderów.
Takie opóźnienie pociągnęłoby też za sobą konieczność udziału Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, co doprowadziłoby do dość kuriozalnej sytuacji, ponieważ wybrani w nich europosłowie nigdy nie objęliby swoich mandatów (dlatego, że pierwsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego jest zaplanowane na lipiec).
Najgłębszy basen na świecie
Najgłębszy basen na świecie powstaje w Polsce, w podwarszawskim Mszczonowie. Chociaż jego główna część będzie mieć 20 metrów głębokości, będzie z niej wyprowadzona tuba, którą nurkowie będą mogli zejść na głębokość 45 metrów, czyli porównywalną do tej, na której znajduje się Wielka Rafa Koralowa.
Polska jednak nie na długo będzie rekordzistą. Już półtora roku później, czyli w 2021, w Liverpoolu ma być otwarty jeszcze głębszy basen, Blue Abbys.
Ach ta Wielka Brytania, taka niezdecydowana… To już powoli robi się nudne.
Niekończąca się historia z tym brexitem 😉 to już zaczyna być nudne. Chcieli wyjść z UE to niech w końcu to zrobią, bez żadnych dodatkowych warunków.